• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: ANFO  (Okunma Sayısı 5121 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Ağustos 20, 2010, 01:29:37 ÖS »
ANFONIT(ANFO)

Tanımı

Yemlemeye duyarlı bir patlayıcı madde olan ANFONIT, ağırlıkça % 94.5 Porous-Prill Amonyum Nitrat ile %5.5 oranında mazotun fabrika ortamında karıştırılmasından hazırlanan, bir toz patlayıcıdır. ANFONIT'in istenilen yapıda olabilmesi için en önemli etken hiç kuşku yok ki kullanılan Amonyum Nitrat ve bunun teknik özellikleridir.ANFONİT, suya dirençli bir patlayıcı madde değildir. Kuru deliklerde kullanılır. Az sulu ve sulu delik yapılarında emülsiyon patlayıcı maddesi ile su geçildikten sonra delik şarjına ANFONİT ile devam edilebilir. Ancak sulu deliklerde, ANFONİT'in torbalanarak kullanılması uygun bir kullanım şekli değildir.

ANFONİT, daha çok orta ve büyük çaplı deliklerde kullanılır. Küçük çaplı deliklerde ANFONİT kullanılacaksa, ateşleyici olarak infilaklı fitil kullanılması sakıncalıdır.
Uygulamalarda dip ve kolon şarjı olarak kullanılabilir. Serbest düşen taneciklere sahip olması nedeniyle, kuru deliklerde aşağı doğru dökülerek optimum delik şarjı sağlar. Basınçlı hava ile çalışan makineler yardımıyla ve şarj kamyonları ile delik içerisine şarj edilebildiğinden delik içerisinde oluşturduğu rasyonel şarj sonucunda yüksek enerji sağlayarak atım performansını olumlu yönde etkiler. Yatay delik uygulamalarında bu özelliğine bağlı olarak 45 mm çapın altındaki deliklerde kullanılması uygun değildir.

Kullanım Alanları

" Kömür ve metal madenciliği her türlü patlatma işlerinde,
" Kömür ve metal madenciliği dekapaj çalışmalarında,
" Çimento ve Kireç fabrikaları hammadde ocaklarında,
" Taş ocaklarındaki her türlü patlatma operasyonlarında,
" Otoyol patlatmalarında,
" Baraj inşaatlarındaki her türlü kazı çalışmalarında,
" Kanal patlatmalarında,
" Özel patlatma uygulamalarında,
dip ve kolon şarjında ana patlayıcı olarak yaygın kullanılmaktadır.
 
Ateşleme

ANFO ile yapılan patlatmalardan yüksek verim alınabilmesi için, yeterli miktarda kapsüle duyarlı emulite veya diğer kapsüle duyarlı patlayıcı madde kullanılması gerekir.

Ambalaj Şekli

ANFO tesislerimizde standart olarak 25 ve 50 kg'lık çift katlı PP/PE su geçirmez torbalarda ambalajlanır. Diğer boyut ve ağırlıklar siparişe göre hazırlanabilir.

Depolama

Bütün patlayıcılar 87/12028 sayılı tüzük hükümlerine uygun olarak inşa edilmiş, doğrudan güneş ışığı almayan ve iyi havalandırılmış depolarda muhafaza edilmelidir.

Emniyet Yönergesi

Tehlikeli maddeler olarak sınıflandırılan patlayıcılar doğru depolanmaz, uygun şekilde taşınıp kullanılmazsa insanlara ve çevreye zarar verebilir. Patlayıcı maddelerin tamamı, yasalarda belirtildiği şekilde depolanmalı,taşınmalı ve kullanılmalıdır.KAYNAK:NİTROMAK
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: