• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Maden Mühendisi Kimdir? İş olanakları Nelerdir?  (Okunma Sayısı 8498 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Mayıs 12, 2010, 12:13:59 ÖÖ »
Maden Mühendisi Kimdir?

Yeraltında değişik şekillerde oluşan ve ekonomik değeri olan mineral bileşimlerine MADEN denir.

Bir Maden Mühendisi, çeşitli yöntemler kullanarak madenin yerini ve miktarını belirler, yeraltı veya yerüstü kazılarıyla  madene ulaşır,  değişik metodlar uygulayarak madenin kazısını yapar, kazılan malzemeyi yeryüzüne ulaştırarak endüstrinin ihtiyacı olan maden içeriğini sağlayacak şekilde zenginleştirir ve bunları yaparken en başta ekonomiklik ve emniyet kriterlerine dikkat eder.

İş Olanakları

Bir Maden Mühendisi, cevher, endüstriyel hammadde ve kömür yataklarının çeşitli yöntemlerle (sondaj, jeofizik vb.) aranması, ekonomik, güvenli ve çevreye uyumlu bir şekilde işletilmesi, zenginleştirilmesi konularında uzman mühendis olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca; işletme yönetimi, pazarlama, iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve yasal mevzuat konularında bilgili olması gerekmektedir. Mezunlara dört yıllık Lisans Diploması ile “Maden Mühendisi” unvanı verilmektedir.

Maden Fakültesi mezunları; TKİ Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, MTA Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri AŞ, DSİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Üniversite ve Yüksek Okullar, Seramik, Cam ve Çimento fabrikaları, özel madencilik şirketleri, mermer ve doğaltaş ocağı işletmeleri, maden arama, fizibilite ve değerlendirme çalışmaları, tünel ve metro kazıları, madencilik ile ilgili her türlü danışmanlık, müşavirlik ve teknik nezaretçilik işleri ile kimya, çevre, bilgisayar ve bankacılık gibi sektörlerde çalışma alanı bulmaktadır.


Maden Mühendisi, yeraltında ve yer üstünde bulunan her tür enerji, maden ve doğal gaz yatağının ekonomik bir biçimde işletilmeye elverişli olup olmadığına karar veren, madenlerin işletilmesi için gerekli tesisleri tasarlayan, yapımını gerçekleştiren ve işleten kişi ve bu programı veren bölümde maden mühendisliği bölümüdür.


Maden mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir kimsenin normalin üstünde bir zihinsel yeteneğe sahip, matematik, fizik, jeoloji, kimya ve ekonomiyle ilgili ve bu alanlara iyi yetişmiş olması gerekir. Ayrıca yer altında güç koşullarda çalışan işçileri yönetme durumunda olan bir maden mühendisinin insan ilişkileri konusunda bilgili, anlayışlı ve sabırlı olması beklenir.


Maden mühendisinin birçok görevleri vardır, bunlar şu şekilde verilmektedir; Maden sahalarını saptamak için, jeolojik, topoğrafik ve çevresel etkileri değerlendirir, olası maden sahalarından örnekler aldırır, maden yataklarının yerini, rezerv miktarını ve özelliklerini saptar; Madenlerin çıkartılması için, maden kuyusu, su ve elektrik kaynakları gibi yer üstü tesis ve araçları planlar, maliyetini hesaplar; Üretim yöntemlerine göre kullanılacak makine ve teçhizatın tipini belirler; Yeraltında ve yerüstünde çalışmalar yürüten maden ve taş ocağı işletmelerine gözetmenlik yapar; Maden ve taş ocaklarında minerallerin tabi tutulduğu yıkama, kırma ve ayırma gibi işlemleri planlar ve çalışmalarını gözetir.


Maden mühendisi olmak isteyenlerin; Üst düzeyde akademik yeteneğe; Sayılarla akıl yürütebilme gücüne sahip; Kimya, matematik, fizik, jeoloji konularına ilgili ve bu alanda başarılı; Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını yönetebilen; Sorumlu, sabırlı ve titiz kimseler olmaları gerekir.


Maden mühendisi, büro, şantiye, açık arazi ve yeraltı gibi, o anda üzerinde çalıştığı projeye bağlı olarak çok çeşitli yerlerde çalışabilir. Maden mühendisleri, jeologlar,jeofizik mühendisleri, maden teknikerleri ve işçilerle iletişim halindedirler.


Meslek elemanları, maden arama ve çıkarma işlerini yapan yerli ve yabancı özel şirketlerde, çimento fabrikalarında iş bulabildikleri gibi, Türkiye Kömür İşletmeleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Karayolları, Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda da çalışabilirler.


Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen üniversitelerin mühendislik-mimarlık fakültelerinin "Maden Mühendisliği" bölümlerinde verilmektedir. Bölüme yeterli “Sayısal (SAY)” puanla girilmektedir.


Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Fizik, Kimya, Matematik, Ekonomi, Teknik Resim, Statik, Maden Topoğrafyası, Malzeme, Mukavemet, Maden İşletme, Mineroloji, Cevher Hazırlama, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Maden Yatakları, Sondaj Tekniği, Jeoloji, Metalurji, Elektroteknik, Madenlerin Değerlendirilmesi, Madenciyim.com Endüstriyel Hammaddeler, Kaya Mekaniği, Maden Makineleri, Tesis Yönetimi ve İşletmesi, Kazı Makineleri ve Mekanizasyon gibi dersler verilir.


Maden mühendisliği bölümünü bitirenlere bu alanda "Lisans Diploması" ve "Maden Mühendisi" ünvanı verilir.


Maden mühendisleri, lisans üstü çalışma da yapabilirler, araştırma görevlisi olarak üniversitede görev alanlar, yardımcı doçent, doçent ve profesör olabilirler. Kömür, metal, petrol, doğal gaz, sıvı ve yarı sıvı halindeki mineralleri yeryüzüne çıkarma konusunda uzmanlaşabilirler. Çalıştıkları kurum ve kuruluşların yönetim kademelerinde yer alabilirler.


Jeoloji mühendisliği, petrol ve doğal gaz mühendisliği, jeofizik mühendisliği, harita ve jeodezi mühendisliği, metalurji mühendisliği, maden teknikerliği gibi mesleklerle benzerlik taşırlar.


Öğrenciler, eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan yararlanabilirler. Kamu kesiminde görev alan maden mühendisleri, Devlet Memurları Yasası hükümlerine göre maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Ayrıca, teknik hizmet sınıfına ödenen zam ve tazminatlardan yararlanırlar. Ortalama ücret asgari ücretin 3-5 katı arasında değişmektedir. Özel işyerlerinde kazanç, işverenle karşılıklı görüşme ile belirlenmektedir.
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2010, 12:37:14 ÖÖ Gönderen: goxel » Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

firstclass_38
Çaylak Madenci
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 10


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2010, 06:03:02 ÖS »
Kahkaha
Kayıtlı
harun.er@hotmail.com
Çaylak Madenci
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2012, 03:57:14 ÖS »
kpssde kaç puanla ve ne kadar alım olduğunuda yazabilirmisiniz ??
Kayıtlı
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #3 : Ocak 11, 2012, 06:24:46 ÖS »
http://madenturk.org/forum/index.php?topic=492.0

İlgili konudan bilgişye ulaşabilirsiniz..
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
erdi
Çaylak Madenci
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 06, 2012, 07:13:25 ÖS »
her maden muhendısının bilmesı gereken bilgiler güzel bir paylasım olmus
Kayıtlı

selçuk universitesi
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: