• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Evren ve Güneş Sisteminin oluşumu  (Okunma Sayısı 2707 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Mayıs 30, 2012, 02:27:04 ÖS »Evren ve Güneş Sisteminin oluşumu

Evrenin oluşumu hakkında birçok teori vardır.
Bunlardan birinci teoriye göre evrendeki tüm maddeler önce dev bir atomun içinde konsantre olmuşlar, 10-15 milyar yıl önce bu dev atom patlamış, galaksiler ve dolayısı ile evren oluşmuştur. Bu teoriyi ilk ortaya atanlar (hemen hemen aynı tarihlerde-1927) Rus bilim adamı Alexander Friedman (big-bang’ın babası) ve Belçikalı bilim adamı-papaz Georges Le-Maitre olmuştur. Bilhassa Le-Maitre evrenin genişlediğine dair kanıtlar bulmuştur. Albert Einstein önceleri evrenin genişlediğine inanmamış bulunan kanıtlardan sonra O da bu durumu kabul etmiştir. Teori daha sonra Edwin Hubble (I. Dünya savaşından sonra Samanyolunun dışında da galaksilerin var olduğunu ve bunların birbirlerinden uzaklaştığını kanıtlamış), Penzias ve Wilson (1970’lerde uzayda big-bangdan kalma sabit radyasyonun varlığını ortaya koymuşlar ve 1978’de Nobel fizik ödülünü almışlardır) ve Stephen Hawking (Zamanın kısa tarihi-The brief history of time- adlı kitabında evrenin oluşumunu topladığı delillerle birlikte oldukça mantıklı bir şekilde açıklamış, Türkçeye de çevrilen kitabının İngilizce orijinali 1988’de basılmış, İngiltere’de 237 hafta üst üste en çok satan kitap olarak kalmış ve tüm
rekorları altüst ederek 2004 yılı itibariyle 8 milyon satmıştır) gibi bilim adamları tarafından geliştirilmiştir.
Gold, Bondi ve Hoyle gibi bilim adamları ise evrenin başlangıçtan beri var olduğunu ve hiçbir zaman genişlemediğini savunmuşlardır. Bu görüş genellikle ‘statik-durgun’ görüş olarak bilinir.

Güneş sistemi

Sistemin oluşumu ‘Güneş nebulası kuramı’ ile açıklanmaktadır. Bu kurama göre, Samanyolu galaksisinin sarmal bir kolunda gaz ve küçük tanelerden oluşan bulut saatin tersi yönünde dönen diskin içine çökerek yoğunlaşmış ve Güneşi oluşturmuştur. Çevrede kalan (bulutun içinde) malzemeler de çeşitli girdaplar içinde yoğunlaşarak gezegenleri oluşturmuşlardır. Birçok gezegende (ve bu arada Ay’da) gözlenen kraterimsi yapıların da bu yoğunlaşma esnasında buluttan gezegene gelen malzemelerin çarpmasıyla oluştuğu sanılmaktadır. Güneş sisteminin oluşumunu açıklayan bu kuram günümüzdeki en mantıklı kuram gibi görünmektedir.

Yer kürenin Güneş sisteminde oluşumu ve değişimi

Bugünkü bilgilerimize göre Yer ilk oluştuğunda nispeten soğuk ve bileşim olarak homojen bir gezegendi. Oluşumdan sonra, meteorit çarpmalarının, gravitenin ve radyoaktif reaksiyonlardan gelen ısı demir ve nikeli eritmeye yetecek kadar artmış ve bu elementler yoğunluklarının da etkisiyle Yer’in merkezine yerleşmiştir. Daha hafif olan silisyum ise silikatlı mineraller şeklinde yükselerek manto ve kabuğa yerleşmiştir. Böylece de Yer’in katmansı yapıları meydana gelmiştir.
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: