• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Yerbilimleri Dergisi  (Okunma Sayısı 3666 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Şubat 07, 2012, 10:21:18 ÖÖ »
Yerbilimleri Dergisi

Anasayfasında yeralan açıklama şöyledir;

Yeni görünümümüz, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin bünyesinde yayınlanan üç dergiyi bir anlamda belirli bir formata kavuşturan, bununla birlikte uzun bir dönem boyunca kazanılmış benliklerinin de korunmasına izin veren bir yaklaşım sonucunda şekillendirilmiştir. Adımızdaki küçük değişiklik ise aslında ilk yayımlanmaya başladığımız 1981 yılındaki adımıza bir geri dönüş olarak nitelenebilir. Nitekim, dergimiz 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Yerbilimleri Fakültesinin yayın organı olarak “İstanbul Yerbilimleri” adı altında yayımlanmaya başlamıştır.  O dönemde Yayın Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta olan Yerbilimleri Fakültesi kurucu dekanı merhum hocamız Prof. Dr. Önder Öztunalı, “BAŞLARKEN” başlıklı sunuş yazısında;

“İstanbul Üniversitesi, ülkemizin en eski ve en köklü bilim kuruluşu olmanın şeref ve ağırlığını taşımaktadır. Bu tarihsel konumu nedeniyle de İstanbul Üniversitesi, yerbilimleri konularının araştırılmasında, eğitiminde ve öğretiminde öncülük görevini üstlenmiştir. 1978 yılına kadar Fen Fakültesi bünyesinde yürütülen bu görevin bilimsel ürünleri, Fen Fakültesi Mecmuası Serilerinde yayınlanmıştır.

1978 yılında fiilen hizmet görmeye başlayan Yerbilimleri Fakültesi, İstanbul’daki diğer köklü ve etkin yerbilimleri kurumlarının da ülke yerbilimlerine uzun süreden beri önemli bilimsel katkılarda bulunmalarına karşın, İstanbul’da yayımlanan bir yerbilimleri yayın organının bulunmadığını da saptamış olarak, yayın yaşamına başlatacağı dergisinin bu boşluğu da dolduracağını amaçlamaktadır. “İstanbul Yerbilimleri” bu amacı tanımlayan bir başlık olarak seçilmiştir.

“İstanbul Yerbilimleri”nin ülkemiz bilim yaşamına uzun, sürekli ve üstün katkılarda bulunması umudu ile saygılarımı sunuyorum.”

sözlerine yer vermiştir.
web adresi : http://www.istanbul.edu.tr/eng2/jeoloji/yerbilimleridergisi/
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: