• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Kırma  (Okunma Sayısı 3000 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Ekim 07, 2011, 12:56:41 ÖÖ »Kırma

Elle Kırma

İlkel çağlardan beri uygulanagelmekte olan elle kırma,insan gücüne dayandığından,bu gücün bol ve ucuz olduğu ve kırılacak cevher miktarının mekenik bir aracı kullamayı ekonomik kılmayacak kadar az olduğu yerlerde uygulanır.Genellikle pahalı ve kapasitesi sınırlıdır.Görerek ve düşünerek uygulamaya olanak sağlaması ve az ince vermesi,diğer kırma yöntemlerine oranla üstünlüklerini oluşturur.

Küçük bir tesiste kırıcı öncesi ızgara üzerinde kalan az miktardaki iri parçaları elle kırmak gibi  bir triyaj öncesi elle kırma,bazı durumlarda kaçınılmazdır.

Elle kırmada varyoz,tokmak,çekiç ve havan gibi değişik şekil ve yapıda el aletleri kullanılır.Aletin şekil ve yapısını ve ağırlığını amaca ve aleti kullanacak işçinin gücüne uygun seçmekle iş verimi artırılmış olur.

Mekanik Araçlarla Kırma

Kırma işlemlerinde çok çeşitli şekil,yapı ve boyutlarda mekanik araçlar kullanılmaktadır.Kullanılan araca KIRICI veya KONKASÖR adı verilir.Mekanik olarak üretilen güç,kırıcı yapısına bağlı olarak bir basınç,darbe veya kesme kuvvetine dönüşmekte,bu kuvvetlere maruz kalan parçalar bölünerek daha küçük parçalara ayrılmaktadır.Kırılacak parçanın boyutları,kırıcı boyutlarını dolaylı olarak etkilemektedir.Kırıcı seçiminde,her şeyden önce kırıcıya girecek en büyük parçanın belirlenmesi gerekir. Her kırıcının,parçaların içine girdiği bir ağız kısmı,kırmanın yapıldığı kırma zonu ve kırılan parçaların kırıcıdan çıktığı çıkış kısmı vardır.  Kırıcı ağız boyutlarının ,içine girecek parçaların büyüklüğüne bağlı bir alt değeri olacağı bilinir. Kırıcı çıkış boyutları ise kırılmış malzeme boyutunu etkileyecektir.Diğer yandan,kırıcı araçtan belirli bir miktar malzemenin belirli sürede geçmesi söz konusudur.O halde,çeşitli araçlar içerisinden ve çeşitli boyutlardaki kırıcılardan hangilerinin uygun olacağını belirlemek,bir yandan bu kırıcıya girecek en büyük parça boyutuna ,istenen küçültme oranına ve kırma kapasitesine,diğer yandan kırılacak malzemenin özelliklerine uygun kırıcı tipine bağlı olacaktır.

Kırıcılar, yapı özelliklerine göre veya kırmayı doğuran hareketin cinsine göre sınıflandırılır.

Yapı özelliklerine göre: Çeneli, milli veya dönen,konili,jiratör,merdaneli,çekiçli,kazmalı kırıcılar ve tokmaklar.

Kırmayı doğuran hareketin cinsine göre:En küçük parçaya en küçük hareketi yapan kırıcılar,küçük veya büyük parçalara aynı hareketi yapan kırıcılar,en büyük parçaya en küçük hareketi yapan kırıcılar diye sınıflandırılırlar.

    Kaynak:“Turgut Cengiz Bayraktar,Cevher Hazırlamada Zenginleştirme Öncesi İşlemler,İTÜ Matbaası,İstanbul,1979″
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: