• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
Gönderen Konu: İş görüşmesi tek tarafli bir mülakat değildir  (Okunma Sayısı 2630 defa)
helbir
İş Güvenliği Uzmanı (A)
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 26, 2011, 09:26:23 ÖÖ »
İş görüşmelerini hep şirketlerin adayları seçecekleri ortamlarmış gibi düşünürüz. Birçok iş arayan aday için durum böyle. Birçok işveren şirket için de durum böyle! Ne istediğinizi bilmiyorsanız en azından ne istemediğinizi ögrenmeye çalışın. Her iş yeri size uygun olmayabilir.

İş hayatımızın başlarında “işletme kültürü” dediğimiz şey anlamsızdır, çünkü yeterli sayıda iş tecrübemiz olmadığından şirket kültürleri arasındaki farkı anlamakta güçlük çekeriz.. Tecrübemiz arttıkça, kendimizi daha iyi tanımaya başladıkça ve bilinçlendikçe işletme kültürünün de önemini kavramaya başlarız. Başarılı işlere imza atabilmemiz şirket kültürüne ne kadar uyumlu olduğumuzla da yakından ilgilidir.

İş görüşmeleri şirketlerin adayları sorguladıkları ortamlar değil ayrıca adayların da şirketleri sorguladıkları ortamlardır.

Ben yeni gençliği çok seviyorum! Her teklif edilen işe atlamıyorlar. Soruyor, sorguluyorlar. “Benim için bu projede çalışmak harika ama proje sonunda pozisyona ne olacağı belli değil” deme cesaretini gösterebiliyorlar. Bu cesareti gösterebilmek şirketleri de gelişmeye teşvik eden bir davranıştır.

Kendinizden emin olmanız ve işe alımların tek taraflı olmadığını hissettirmenizin toplumsal bir faydası da var. Şirketleri daha “müşteri odaklı” çalışmaya zorluyor olmanız.

“İşveren benim, işine gelirse” devri bir grup insan için her zaman geçerli olacaktır elbet. Şunu bilinki “iyi ve kalifiye eleman bulmak” her zaman zordur ve şirketler bu kişileri kaybetmek istemezler. Her ne kadar güçlü olan taraf işveren olsa da eğer alanınızda iyiyseniz, sizin de güçlü olduğunuzu görürler. Elbette iş teklifi etme noktasına kadar bunu size belli etmeyeceklerdir.

İş görüşmelerinizde şirkete pozisyon, işin tanımı, şirket kültürü ve aklınıza takılan tüm soruları yönlendirmekten çekinmeyin. Unutmayın, mülakat çift taraflıdır. Onlar sizi değerlendirirken, siz de onları değerlendiriyor olacaksınız. İşi ve işvereni beğenmediğiniz durumlarda diplomasiyi elden bırakmayın. İstediğiniz bir şirketten iş teklifi gelmesi hoştur ama istemediğiniz bir şirketten de iş teklifi geliyor olmasında zarar yoktur.

Soru sormanız hem sizi mülakatçı gözünde “ilgili yani tercih edilen” yapacaktır hem de sizin şirket ve iş hakkında daha iyi bilgi elde etmenizi sağlayacaktır. Bu hakkınızı kullanın.

Sormak istediğiniz sorularıysa mülakatın sonuna bırakmayın.

Oyun karşınızdaki kişiyi etkileme oyunuysa nelerden etkileneceklerini ögrenmeniz gerekiyor. (Evet, öyle. Karşınızda duran mülakatçının sizden hoşlanıyor olması gerekiyor, aksi takdirde sadece zeki olmanız işi kapmanıza yetmiyor. Birçok araştırma işe alacak yöneticilerin kendileriyle çalışmaktan hoşlanacakları kişileri işe almayı tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Özellikle Harvard profesörlerinden Tiziano Casciaro tarafından yapılan çalışmalar ve “Competent jerks, lovable fools and the formation of social networks” isimli makale bunu ortaya koyuyor. Alanınızda ne kadar iyi olursanız olun eğer işe alacak yönetici sizinle anlaşamayacağı algısına kapılır yada sizi kendisine tehdit edecek nitelikte başarılı görürse iş teklifi almanız çok zor.)

Mülakatın sonuna bıraktığınız her soru kaçırdığınız fırsat olabileceği gibi mülakat sırasında oluşmuş olan algıları silmeniz yada yenilemeye çalışmanız da faydasız olacaktır.

www.kariyeryolculugu.com
http://www.yenibiris.com/KariyerKila...ArticleID=9719
MadenTurk.org Reklamlari

goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2011, 12:42:18 ÖÖ »
önemli güzel konular..

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
Sayfa: [1]