• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
Gönderen Konu: ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü  (Okunma Sayısı 6992 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : Haziran 27, 2011, 10:14:25 ÖS »
http://www.dogrutercih.com/sinav-gunlugu-videosu/?id=106

MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü, lisans ve lisans üstü düzeyde maden mühendisliği eğitimi vermek, madencilikle ilgili konularda temel ve uygulamalı araştırmalar yapmak ve bilgi ve bulgularını kamuoyunun hizmetine sunmayı kendisine görev sayar.

İngilizce’yi eğitim dili olarak kullanarak, madenlerin sürdürülebilir kalkınma anlayışı içinde, güvenli, ekonomik, verimli, çevresel ve toplumsal yönleri ile kabuledilebilir biçimde çıkarılması, işlenmesi ve kullanılmasına yönelik bilgi ve becerileri edinmelerini sağlar.

TARİHÇE

Maden Mühendisliği Bölümü 1960 yılında lisans ve lisansüstü eğitim vermek üzere kurulmuştur. 1962 yılında Mining Geology Engineering programını ve 1966 yılında Petroleum Engineering programını opsiyonel olarak açarak bu alanlarda lisans (B.Sc.) diploması vermiştir. 1970 yılında Jeoloji Mühendisliği Bölümü, 1982’de ise Petrol Mühendisliği Bölümü kurulduğundan Maden Mühendisliği programındaki opsiyonlu programları sona ermiştir. 1978-1979 yılında bölümün ismi Maden ve Petrol Mühendisliği Bölümü olarak değiştirilmiştir. 1984-1985 ders yılından itibaren Petrol Mühendisliği de Maden Mühendisliği çatısı altından ayrılmış ve ayrı bölüm haline gelmiştir.

Halen ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü bütün eğitimini İngilizce veren Türkiye’deki tek bölümdür. ÖSS sıralamasında da maden mühendisliği eğitimini seçen en yüksek puanlı öğrencileri tercih ettiği bölüm özelliğini başından beri korumaktadır.

ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümünden bugüne kadar 1005 lisans, 241 yüksek lisans ve 33 doktora ünvanlı maden mühendisi mezun olmuştur.

ODTÜ mezunları yabancı dil bilgileri yanında, araştırma ve geliştirmeye olan yatkınlıklarıyla endüstrinin istediği özellikleri taşımaktadırlar. Bölüm, madencilikteki bilimsel ve teknolojik gelişmelere göre her yıl programını gözden geçirmekte ve güncelleştirmektedir. Bu bağlamda, 1994 ve 2003 yıllarında programı A.B.D.’nin ABET akreditasyon değerlendirmesinde A.B.D.’ndaki üniversitelere eşdeğer bulunmuştur.

Bölüm kaliteli maden mühendisi yetiştirme görevinin yanında endüstrinin bir çok problemine de çözüm getiren uygulamalı-araştırma projeleri yürütmektedir. Ayrıca, bilimsel çalışmalardan çıkarılan ve yurtdışındaki tanınmış dergilerde basılan makaleleriyle de Türkiye’nin en önde gelen maden mühendisliği bölümlerinden birisidir.

BÖLÜM BAŞKANLARI

Prof.Dr. Hayri Erten (1962-67), Kemal Özkal (1967-69), Prof.Dr. Hayri Erten (1969-76), Dr. Aktan Tunçöz (1976-81), Doç.Dr. Ender Okandan (1982), Prof.Dr. Tacettin Ataman (1982-84), Prof.Dr. Zeki Doğan (1984-85), Doç.Dr. Naci Bölükbaşı (1985-88), Prof.Dr. Gülhan Özbayoğlu (1988-91), Prof.Dr. Günhan Paşamehmetoğlu (1991-97), Prof.Dr. Çetin Hoşten (1997-2000), Prof.Dr. Tevfik Güyagüler (2000-2003), Prof.Dr. Ümit Atalay (2003-2006), ve Prof. Dr. Celal Karpuz (2006- ).

İŞ OLANAKLARI
Mezunlarımız, devlet kurumlarında veya özel şirketlerde iş bulmada sıkıntı yaşamamaktadır. Maden çıkarma ve işletme alanlarının yanı sıra mezunlarımız mermer işlerinin yönetimi, taşocağı işletimi, tünel açma, baraj inşaatı ve yer yapısı ile ilgili bütün mühendislik alanların koordinesinde çalışabilmektedirler.

kaynaklar :

http://www.tanitim.metu.edu.tr/w_maden_muh.php

http://www.mine.metu.edu.tr/

http://www.dogrutercih.com/sinav-gunlugu-videosu/?id=106

MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
www.mine.metu.edu.tr

Maden mühendisliği en genel tanımıyla, yer kabuğunda bulunan madenleri insanlığın yararına sunan meslek dalıdır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmalar madenlerin bulunup çıkartılmasından, çıkartılan madenlerin kullanıma uygun özelliğe getirilmesine kadar birçok alanı kapsar. Bu geniş etkinlik alanı maden mühendisliğini gerçek anlamda disiplinler arası bir konuma getirmiştir. Temel ve mühendislik bilimleri altyapısı üzerine kurulan yapı mekaniği, delme patlatma, kazı, ulaşım, havalandırma, topografya, cevher hazırlama ve zenginleştirme, kömür hazırlama, madencilikte çevre ve atık yönetimi vb. konular maden mühendisliğinin ilgi alanına girer.

Dünyada yerine konulamaz kaynak olarak nitelenen, başta enerji hammaddeleri olmak  üzere her tür madenin gittikçe azalması, mevcutların elde edilmesini, olumlu ve etkin  kullanılmasını çok önemli bir hale getirmiştir. Ekonomik gelişmesini henüz tamamlayamamış  ve yeraltı kaynaklarından  yeterince yararlanamamış Türkiye’de yeraltı kaynaklarının değeri daha da fazladır. Türkiye, öncelikle kendisinin sonra dünya ülkelerinin gelişmesine katkısı olabilecek  zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Günümüzde ve gelecekte bu kaynaklardan etkin bir şekilde yararlanmak için, iyi eğitilmiş maden mühendislerine olan talep devam edecektir.

Ülkenin gelişen madencilik sektörünün gereksinim duyduğu personele maden mühendisliği eğitimi vermek ve maden kaynaklarını geliştirmek amacıyla  1960 yılında kurulmuş olan ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü, 11 öğretim üyesi ve 20’nin üzerinde araştırma görevlisinden oluşan kadrosuyla lisans ve lisansüstü eğitim vermekte, temel ve uygulamalı araştırmalar yürütmektedir.

Öğrencilere temel bilimler, mühendislik bilimleri, sosyal bilimler ve meslek alanında verilen eğitim ile, teknik yeterlilik, analitik düşünme, iletişim becerisi, yaşam boyu öğrenme alışkanlığı, grup çalışması yeteneği ve yöneticilik özellikleri kazanmaları sağlanmaktadır. Ayrıca, geniş laboratuvar ve staj olanakları ile teorik eğitim pratik uygulamalarla pekiştirilmektedir.

Tüm  ODTÜ’de olduğu gibi, teknolojideki gelişmeleri yakından izleyen bölüm, öğrencilerine gelişmiş bir bilgisayar altyapısı sunmaktadır. Öğrenciler, alanında en son yenilikleri içeren yazılımları kullanarak madenlerin “sürdürülebilir kalkınma” anlayışı ile çıkarılması için karar verme ve ekonomik değerlendirme yapma becerisi kazanmaktadırlar.

Bölüm’ün sağladığı fiziki ve sosyal olanaklar ile samimi ortam eğitim performansını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, maddi sıkıntı içinde olan öğrencilerin eğitimlerini sürdürebilmeleri için her türlü destek sağlanmaktadır.

Laboratuvar Olanakları

Maden Mühendisliği Bölümünde ülkemiz madencilik endüstrisine ve gerektiğinde diğer ülkelere de hizmet verecek 6 adet öğretim ve araştırma amaçlı laboratuvar vardır.

Kaya Mekaniği Laboratuvarı
        Havalandırma Laboratuvarı
        Topografya Laboratuvarı
        Maden Mekanizasyonu Laboratuvarı
        Cevher Hazırlama Laboratuvarı
        Bakteri Özütleme Laboratuvarı

İş Olanakları

ABET, Inc. tarafından ABD'deki maden mühendisliği eğitimine eşdeğer eğitim verdiği tescillenen ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü’nün mezunları bütün dünyada aranmakta ve her yerde çalışma imkanı bulabilmektedirler. Mezunlar, başlıca yer altı ve açık ocak madenciliği, mermer ve taş ocakları, tünel, yol ve diğer altyapı inşaatları, arama sondajları, cevher hazırlama ve zenginleştirme tesisleri, endüstriyel mineral ve çimento fabrikaları, eğitim ve araştırma kuruluşları, idari kuruluşlar ve ilgili alanlar olmak üzere kamu ve özel sektörde çalışma olanağına sahiptirler.

İnsanlığın temel hammadde gereksinimini karşılayan ana sektörlerden biri olan madencilik, ülkelere refah getirme yolundaki öncü rolünü oynamaya devam edecektir.

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: