• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Kırma Nedir?  (Okunma Sayısı 2801 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Şubat 26, 2011, 05:42:05 ÖÖ »
Cevher Hazırlamada Zenginleştirme Öncesi İşlemler

CEVHER HAZIRLAMADA ZENGİNLEŞTİRME ÖNCESİ İŞLEMLER

KIRMAGenel Bilgiler

Tane boyutunu küçültmek için uygulanan işlemler için kırma ve öğütme terimleri kullanılır. Bu iki terim arasındaki fark,kırmada elde edilen ürün boyutunun,öğütmede elde edilen ürün boyutundan daha iri olmasıdır.Boyut küçültme;"iri kırma","ince kırma" ve "öğütme" olmak üzere üç kademede yapılır.Bu şekilde isimlendirme,işlem sonucu elde edilen ürünün boyutuna göre yapılır.Boyut küçültme işlemi sonrası alına ürün 150 mm'den büyükse iri kırma,150 mm-10mm arasında ise ince kırma ve 10 mm nin altında ise öğütme denir.Boyut küçültme işleminde kullanılacak aracın "kırıcı" veya "öğütücü"(değirmen) diye adlandırılmış olması da,kullanılacak terimi etkiler.Yani,boyut küçültme işleminde kırıcı kullanıyorsanız,iri yada ince kırma;değirmen kullanıyorsanız öğütme yapıyorsunuz demektir.
Katı cisimlerin parçalarını birbirine bağlı tutan iç kuvvetlerin varlığı bilinmektedir. Cevher hazırlamaya konu katı cisimlerde (cevherler ve/veya ekonomik mineral içeren kayaçlar) ise kuvvetler,değişik yönlerde değişik değerler taşırlar.Dıştan uygulanacak bir kuvvetle,iç kuvvetlerin yenilmesi sonucu boyut küçültme başarılmış olur.Uygulanacak dış kuvvet,darbe,basınç veya kesme kuvveti şeklinde olabilir.Isıl işlem ile kristal suyunu kaybettirerek ufalanmayı sağlamak veya ısıtıp ani soğutmak ve böylece iç gerilimleri arttırarak parçalanma sağlanabilirse de,geçmişde yapılan uygulamalardan,bu tekniklerin çok da ekonomik ve pratik olmadıkları ve aynı zamanda sonraki işlemlerde sıkıntıya yol açtıkları için çok sınırlı uygulanmaktadır.
Etkisine bırakıldıkları dış kuvvetlerin parçalara uygulanma şekli,aracın yapısına bağlıdır.Önemli olan,boyut küçültme işleminin başlangıç ve bitiş seviyeleri arasındaki farktır.Gerek araç yapıları gerekse cevher özellikleri göz önüne alınarak boyut küçültmenin kademeli şekilde yapılması tercih edilmelidir.
Boyut küçültme, ya tüketim yerinin veya sonraki hazırlama ve zenginleştirme işlemlerinin bir gereğidir.Pahalı bir işlem olan boyut küçültme işlemlerinde,cevheri istenen boyutun altına küçültmek,fazladan masraflara yol açacağından gereksizdir.
Konuya cevher açısından baktığımızda, kıymetli minerallerin bir çoğunun, gang minerallerine göre daha kolay ufalanabilir karakterde olduklarını görürüz.Kıymetli mineralleri aşırı derecede inceltmek,takip eden işlemler için sakıncalar doğurur.Kademeli olarak uygulama bu yönden önem kazanır.Yeteri kadar incelmiş malzemeyi kademeler arası geçişte ayırarak,incelmemiş olanlara işlemin uygulanması faydalıdır.
Boyut küçültme konusunda sıkça kullanılan bazı terim ve tarifleri bilmek, konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Giren veya beslenen cevher boyutu: Bir kırıcı veya öğütücü makinaya beslenen cevherin tamamının geçebildiği en küçük elek boyutu.

Çıkan cevher veya ürün boyutu: Bir kırıcı veya öğütücü makinadan geçtikten sonra elde edilen ürünün tamamının geçebildiği en küçük elek boyutu.
     Küçültme oranı= giren cevher boyutu/çıkan cevher boyutu             
Katı bir cisim üç boyutlu olacağına göre, bir parçayı tek bir boyutla tanımlamak oldukça güçtür.Kaldı ki,kırmaya giren cevherde ve kırmadan elde edilen üründe inceden iriye kadar çeşitli boyutlarda parçaların bir arada bulunması söz konusu olmaktadır.Boyutları belirlenecek cevher,bir elek serisinden geçirilmiş olsun.Bu elek serisi içerisinde öyle bir elek vardır ki,bu eleğin üzerinde hiç cevher parçası kalmamasına rağmen,boyutları daha küçük olan bir alttaki elekte cevher parçaları kalmaktadır.Cevherin tamamının geçebildiği en küçük elek boyutu böylece belirlenir.Bu eleğin boyutuna o "cevherin boyutu" denir.


Kaynak : cevherhazirlama.com
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: