• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Patlayıcı Madde Depo Edilmesine İlişkin Esaslar  (Okunma Sayısı 3471 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Kasım 13, 2010, 11:18:17 ÖS »
PATLAYICI MADDE DEPO EDİLMESİNE İLİŞKİN ESASLAR

1. Nizamnameye uygun olarak inşa edilmiş depoda patlayıcı madde depolayabilmek için muhafaza ve depolama ruhsatnamesi alınması zorunludur.
2. Patlayıcı madde depolarında, patlayıcı madde giriş çıkışlarının depo¬da kalan miktarın ve iadelerin kaydedildiği, Noter tasdikli patlayıcı madde kayıt defterinin tutulması zorunludur.
3. Depo içindeki hizmetliler, Bölge Müdürlüğünce görevlendirilen kişile¬re Emniyet Mühendisliğince kurallar öğretilerek, depo dahilinde hizmet etmeleri, sağlanır. Görevlendirilenler haricindeki kişilerin depoya girmesi yasaktır.
4. Patlayıcı madde deposu dahilindeki işler depo memurunun sorumluluğu altında, depo hizmetlerine vakıf güvenli kimselere yaptırılacaktır.
5. Yabancı işçiler patlayıcı madde sandık ve varillerini depo kapısına kadar getirebilecek ve depolardan çıkarılacak olanları da depo kapısından alacaklar¬dır.
6.Patlayıcı madde depolarına patlayıcı madde konulması veya alınması gündüzleri yapılacaktır. Zorunlu durumlarda aydınlatma pilli el lambası veya ocak baş lambası ile yapılacaktır.   
7. Depoya lastik çizme veya terlikle girilir, ayakkabı ve özellikle çi¬vili ayakkabı ile girmek yasaktır.
8. Dinamit ve kapsül bir arada depo edilmeyecektir.
9. Muhafaza ve depolama Ruhsatnamesinde yazılı miktardan fazla patlayıcı madde ile sandık ve varil açmaya mahsus aletlerden ve ızgara tahtalarından başka   boş varil ve sandıklar ile diğer hiç bir yabancı madde depoda bulundurulamaz.
10. Patlayıcı madde muhafaza edilecek depolarda gerekli sayıda silah    taşı¬ma ruhsatnamesine sahip silahlı bekçiler bulundurulacaktır.
11. Depo içinde veya depoya 16 m. mesafe dahilinde patlayıcı maddelerin ambalajları açılıp kapatılamaz.
12. Depoların içi itinalı bir şekilde her zaman temiz bulundurulacaktır.Alıntıdır : Abdullah Aközel
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: