• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
Gönderen Konu: Bitliste Mermer Sektörü Umut Vaad Ediyor  (Okunma Sayısı 2544 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : Ağustos 18, 2010, 03:05:36 ÖS »

Genç Polat Orman Ürünleri ve Madencilik Sanayi Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Haspolat, kurdukları mermer fabrikasıyla, kentteki yaklaşık 300 yıllık rezervi olan beyaz mermeri ve 250 yıllık rezervleri bulunan diğer mermerleri değerlendirerek, 

Haspolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikalarında 6 ocaktan elde ettikleri taşlar üzerinde çalışarak üretim yaptıklarını, önümüzdeki yıllarda mermer sektörünün Bitlis`in can damarı olacağını bildirdi.

Rezervi yaklaşık 300 yıl olan mermerlerde, milyar dolarlık bir rezerv tespit edildiğini ifade eden Haspolat, şöyle konuştu:

``Biz bunu sadece rezervin yüzey kısmı için söylüyoruz. Alt kısımlarını saymıyoruz. Bitlis`te çıkardığımız beyaz taşımız Türkiye`de sadece Afyon ve Uşak bölgelerinde bulunuyor. Muğla`da da var. Fakat kalitesi düşük. Beyaz taşımız yüzde 30 net beyazı olan bir taş ve piyasada kabul görmüş. Bölge halkı Güneydoğu, İç Anadolu, Karadeniz yöresi bu taşları Afyon`dan getiriyor. Bu taşa büyük bir ihtiyaç var. Beyaz taş almak isteyenler, Afyon`da bir hafta kalarak mağdur oluyor. Ayrıca nakliye de çok fazla. Bu ekonomiye büyük bir zarar veriyor. Buradan taş alındığında nakliye fiyatı çok pahalı olmayacak. Biz de kurduğumuz mermer fabrikasıyla, kentteki yaklaşık 300 yıllık rezervi olan beyaz mermeri değerlendirerek, istihdama katkı sunuyoruz.``

-``HER GALERİ İÇİN BİR FABRİKAYA GEREKİYOR``-

Açılan her mermer galerisi için, bir fabrika açılması gerektiğini dile getiren Haspolat, ihracata giden blok taşların dışında, küçük taşları fabrikalarda değerlendirmek gerektiğini, fabrikası olmayan bir ocağın ise tam verimli çalıştırılamayacağını ifade etti.

Ocağı olan işletmecilerin fabrika açması gerektiğini bildiren Haspolat, çıkardıkları bej mermerin 200, laynston taşının ise yaklaşık 250 yıllık rezervi olduğunu belirtti.

Beyaz, bej ve laynston mermerlerinin dünya pazarında kalitesinden dolayı kabul gören ürünler olduğunu açıklayan Haspolat, beyaz taş üzerine sadece Afyon`da yaklaşık 450 fabrika kurulduğunu ve kentte bunlara bağlı irili ufaklı fabrikaların da bulunduğu dile getirdi.

Bitlis`te maden sektörünün değerlendirilmesi halinde, kentte aynı konumların oluşabileceğini anlatan Haspolat, ``Bu sektör Bitlis`in can damarı olacak. Kentteki mermerlerimizin müthiş bir rezervi var. Afyon`u, Afyon yapan mermer sektörüdür. Bitlis`teki mermerlerimizi değerlendirdiğimizde, Afyon`un çok üzerinde olacağımıza ve gelişeceğimize inanıyorum. Afyon`daki taşlar 150 metre derinlikten çıkarılıyor. Bitlis`teki taşları ise yaklaşık 10 metre derinlikten çıkarıyoruz ve ayrıca bizim alanlarımız daha büyük`` dedi.

-``FABRİKADA 58 KİŞİ ÇALIŞIYOR``-

Bitlis`te toplam 13 ocaklarının bulunduğunu, bunların hepsini açamadıklarını ifade eden Haspolat, özellikle dünya pazarında rekabet edebilecek taşları ortaya çıkarmak istediklerini bildirdi.

Şu anda kentte 6 ocağı açtıklarını ve bu ocaklarda tüm sıkıntıları aştıklarını kaydeden Haspolat, kurdukları fabrikada 58 kişiyi sigortalı olarak çalıştırdıklarını açıkladı.

Haspolat, şöyle konuştu:

``Makinelerimizin kapasitesine göre eleman var. Biz kapasiteyi büyütürsek, istihdam sayısı da artacak. Çin`de bir fabrikada 750 kişi çalışıyor. Fabrikada yıllık 120 bin metre kare üretim yapılıyor. Makinelerimizin kapasitesini artırdığımız zaman, 500 bin metre kare üretim yapabiliriz ve böylelikle çalışan personel sayısını yükseltebiliriz. Bu da kente istihdam yaratır.``

-``İÇ PİYASADAN TALEP ÇOK``-

Dünyada mermerin belli bir vatanının olmadığını dile getiren Haspolat, bu nedenle mermeri dünyanın her yerine verme şanslarının olduğunu söyledi.

Haspolat, sözlerine şöyle devam etti:

``Şu anda kısıtlı ihracat yapıyoruz. Talepler var ve bunları karşılayamıyorum. Güneydoğu`nun iç piyasasına verdiğimizden dolayı, ihracatı çok kısıtlı yapıyoruz. Çıkaracağımız ürün ihracata yetmiyor. Amerika`ya, Kuzey Irak`a ve Fransa`ya ihracatlarımız devam ediyor. İtalya`da istiyor. Fakat ocak açamıyoruz. Fabrikamızda Bitlis ve çevresinden elde ettiğimiz taşları işliyoruz. Bölgeden taş almıyoruz. Bazı fabrikalar değişik bölgelerden bloklar halinden taş getirip, işleme yapıyorlar. Diğer ocakları açtığımız zaman, insanlarımız batıdaki ocaklara gitmeyecek ve gelip taşlarını bloklar halinde bizden alıp ve fabrikalarında işleyecekler. Her mermer ürünü ayrı bir renk ve ayrı bir karakter taşıyor. Her ocakta ayrı ayrı taşlar çıkar.``

İhracatta bazı sıkıntılarla karşılaştıklarını aktaran Haspolat, sattıkları mermerin, yurt dışında çok daha fazla fiyatla satışa sunulduğunu açıkladı.

Haspolat, ``İtalyanlar bizden taşımızı 10 liraya alıp, 100 liraya satıyor. Çünkü ürünleri markalaşmış. Bir yerde fason marka bir şey yaptırıp, ünlü bir firmanın patentini üzerine yapıştırmak gibi. Aslında ürün Türk malı. Bu bizim kanayan yaramız. Ayrıca kaliteyi ön plana koymuyoruz ve günü birlik hesaplar yapıyoruz. Avrupa`daki firmalar bunu yapmamışlar. En az 2 yıllarını, Ar-Ge, reklam, kalite kontrol çalışmalarına ayırarak, tanıtım yapıyorlar. Biz de bunları yapabiliriz`` diye konuştu.

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: