• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
Gönderen Konu: İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü  (Okunma Sayısı 3050 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : Temmuz 06, 2010, 11:02:36 ÖS »
Maden Mühendisliği Bölümü

İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimi 1992 yılında, yüksek lisans eğitimi 1999 yılında ve doktora eğitimi 2007 yılında başlamıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin lisans eğitimine başlanmasından çok sonra başlanmasının sebebi, bölümde yeterli –akademik ve idari olarak deneyimli- öğretim elemanı sayısına ulaşılmasının beklenmesidir. Bölümde şu an, 2 Profesör, 4 Doçent ve 3 yardımcı doçent öğretim üyesi bulunmaktadır. Bunun yanında, 2007 yılında Mühendislik Fakültesiyle birlikte Maden Mühendisliği Bölümü de oldukça yeterli genişlikte ve donanımda laboratuar ve dersliklere sahip olmuştur. Bölüm, artık kendisine ait derslik ve laboratuarlarda eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Maden Mühendisliği Bölümü 1992 tarihinden itibaren Eğitim-Öğretimine devam etmektedir. Lisansüstü Eğitim Programı 1999 yılında eğitim-öğretime başlamıştır, 2007 yılında ise Doktora Eğitim Programı eğitim öğretime başlamıştır.

Maden Mühendisliği, maden yataklarının değerlendirilmesi, geliştirilmesi, işletilmesi, cevherlerin zenginleştirilmesi ve bunların pazarlanması bilim ve teknolojisiyle ilgilenir. Maden mühendisinin uzmanlaşabileceği pek çok alan mevcuttur. Bir maden mühendisi, kaya mekaniği, maden tasarımı ve işletme yöntemleri, cevher hazırlama, cevher zenginleştirme, çözelti madenciliği, tesis güvenliği ve çevre denetimi konularında uzmanlaşabilir. Maden mühendisi, teknik birikiminden dolayı maden arama, proje geliştirme, maden işletme, patlatma, sondaj, cevher hazırlama, iş ilişkileri, proje yönetimi, danışmanlık ve pazarlama gibi işlerde çalışabilir.

Bölümde cevher hazırlama ve zenginleştirme; maden işletme yöntemleri; kaya mekaniği; açık işletme ve şev duraylılığı; tünelcilik ve nümerik analiz; jeoistatistik; maden yatakları ve jeokimya; sedimantoloji ve petrol aramaları konularında çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bölümde, cevher hazırlama laboratuarı, cevher zenginleştirme laboratuvarı, havalandırma laboratuvarı, kaya mekaniği laboratuvarı ve mineraloji - petrografi laboratuvarı bulunmaktadır.

KAYA MEKANİĞİ LABORATUVARI
YAPILABİLEN DENEYLER

Karot Beton Numunesinin Basınç Dayanımının Tayini (1 adet numune Karot alma dahil)
Taze Beton Numunelerinin Basınç Dayanımının Tayini (1 adet numune)
Beton Yüzey Sertliği Tayini (Schmidth Çekici ile)
Tekeksenli basınç dayanımı
Tabii birim ağırlık + toplam gözeneklilik
Görünür birim ağırlık + etkili gözeneklilik
Nemoranı
Statikdeformabilite (E, n)
Üçeksenli basınç dayanımı
Direktkesme (makaslama) dayanımı
Sudadağılma dayanımı
Noktayükleme dayanımı
Dolaylıçekme (Brazilian) dayanımı
Eğilmedayanımı
Darbedayanımı (ASTM)