• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
Gönderen Konu: Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü  (Okunma Sayısı 4647 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : Haziran 17, 2010, 02:31:01 ÖS »
Bölümün Tarihçesi

Yerüstü ve yeraltı zenginliklerimizin teknik, ekonomik ve çevresel yönden en bilinçli şekilde değerlendirilmesi ve işletilmesi için yöntemler geliştirmek ve mühendisler yetiştirmek amacıyla kurulan Maden Mühendisliği Bölümü, ilk olarak 1972 yılında Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü bünyesinde bir disiplin olarak açılmıştır. Aynı yılın Ekim ayında eğitime başlanmasına rağmen, bölüm tam anlamıyla kuruluşunu ancak 1975 yılında tamamlayabilmiştir. 1978 yılında Makina Fakültesi'ne bağlanan Maden Mühendisliği Bölümü, 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nin kurulması ile aynı üniversitenin Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesine geçmiştir. Günümüzde yapısal olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ne bağlı bulunan Maden Mühendisliği Bölümü, öğrencilerine örgün ve 1992 yılından itibaren de ikinci öğretim seviyelerinde maden mühendisliği eğitimi sunmaktadır. Her geçen gün çağın yeniliklerine ayak uydurmaya çalışan bölüm, bu bağlamda 1997-1998 öğrenim döneminde İngilizce destekli eğitime geçmiş olup, toplam eğitim süresi 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıla çıkmıştır.

İlk zamanlarda çok kısıtlı akademik kadro ve laboratuvar olanaklarıyla eğitimine başlayan bölüm, zaman içinde kendini geliştirmiş ve günümüze gelindiğinde; Maden İşletme, Cevher Hazırlama ve Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi anabilim dallarında hizmet veren 31 öğretim elemanından oluşan akademik kadrosu ve kurulmuş olan Cevher Mikroskobisi, X-Işını, Cevher Hazırlama, Maden Araştırma, Kimya, Kaya Mekaniği, Flotasyon, Seramik Teknolojisi ile Üretim Metalurjisi laboratuvarlarıyla Türkiye'deki eşdeğerlerinin önüne geçmiştir.

Bölüm tarafından kuruluşundan günümüze değin 7 ayrı sempozyum ve kongre ile 13 tane seminer düzenlenmiştir. Bölüm akademik personelince ulusal sempozyum ve kongrelerde 141, uluslararası sempozyum ve kongrelerde 67 bildiri sunulmuş; 87 adet ulusal ve 55 adet uluslararası makale yayımlanmıştır. Ayrıca, bölüme ait basılmış 45 kitap ve 121 adet araştırma rapor ve projesi mevcuttur.

İlk mezunlarını 1977 yılında vermiş olan bölüm, bugüne değin 1000'in üzerinde öğrenciyi mezun etmiştir. Günümüzde halen örgün ve ikinci öğretimde 473 öğrenci öğrenim görmektedir. Bunlara ek olarak, bölüm kurulduğundan beri 100 üzerinde Yüksek Mühendis ve 30 üzerinde Doktor Mühendis yetiştirmiştir.Bölümümüz 2003-2004 eğitim öğretim yılından itibaren Aktif Eğitim Sistemine geçmiştir ve bu sistemde başarılı bir şekilde eğitimine devam etmektedir.

Laboratuvarlar ve ARGE

Maden İşletme A.B.D.
Cevher Hazırlama A.B.D.
Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi A.B.D.
Mekanizasyon Laboratuvarı.
Boyut Küçültme Ve Sınıflandırma Laboratuvarı.
Cevher Zenginleştirme Laboratuarları (Manyetik, Gravite, Pilot Aygıtlar).
Flotasyon Laboratuvarı.
Isıl İşlem Laboratuvarı.
Kimya Laboratuvarı.
Kimyasal Madencilik Laboratuvarı.
Kömür Teknolojisi Laboratuvarı.
X Işını Laboratuvarı.
Havalandırma Laboratuvarı.
Kaya Mekaniği Laboratuvarı.
Mermer ve Doğal Taş Kalite Kontrol, Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı.

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

deraft
Çaylak Madenci
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2011, 08:56:39 ÖS »
idda ediyorumm türkiyede bukadar iyisi başka bir maden müh. bölümü olamaz her yönden
goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2011, 09:23:31 ÖÖ »
teknik gezileriniz yada laboratuvarlarınız imkanlarınız nelerdir fotoğraf filan varsa görmek isteriz tercih etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla ...

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
Dante
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2011, 07:25:18 ÖS »
idda ediyorumm türkiyede bukadar iyisi başka bir maden müh. bölümü olamaz her yönden

bnce iddia etme o kadar zonguldak karaelmas ı unutuyorsun... ))
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: