• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
Gönderen Konu: Maden Kanunu Değişiklikleri Haberleri  (Okunma Sayısı 2948 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : Ocak 18, 2015, 01:30:09 ÖS »
15 OCAK 2015 - KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLEN MADEN KANUNU MADDELERİ

Maden Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın ilk 5 maddesi kabul edildi.

Tasarının, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'ndaki görüşmelerinde söz alan muhalefet milletvekilleri, 2. maddede yer alan "yetkilendirilmiş tüzel kişiler" bölümünü eleştirdi.

Muhalefet milletvekilleri, bunun, "maden ve jeoloji mühendislerinin işsiz kalmasına neden olacağını ve ek külfet getireceğini" iddia etti.

Bunun üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, mevcut kanunda ve mevzuatta olan hiçbir yetki, görev ve fonksiyonu ortadan kaldırmadıklarını, yeni bir yetki, görev ve fonksiyon ihdas etmediklerini söyledi.

Şu anda yapılmakta olan işlerin hepsinin yapılmaya devam ettiğini, sadece bu işleri kimlerin yapacağı konusunda bir ayrıma gitmeye çalıştıklarını ifade eden Kilci, şunları söyledi:

"Burada kesinlikle uluslararası firmaların bir talebini karşılamak ya da bir kaosa yol açmak gibi bir şey sözkonusu değil. Maden işletmecisinin, Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün ve Bakanlığımızın denetim sorumluluğu ve yetkisi aynen devam ediyor. Sadece madencilik projelerinde Bakanlığımıza onay için getirilen işletme projelerinin daha kaliteli, kazaları önlemek adına daha güvenilir projeler olması konusunda bir yapı kurmaya çalışıyoruz."

"Piyasada maden mühendislerinin işsiz bırakılması" diye bir amacın sözkonusu olmadığını vurgulayan Kilci, tasarının birçok yerinde de "...maden mühendisi sorumluluğunda hazırlanacak" ifadesinin bulunduğunu söyledi.

Bünyesinde bu nitelikte maden ve jeoloji mühendisi istihdam eden bütün maden işletmelerinin, bu yetkilendirme kapsamında yetki alabileceklerini ifade eden Kilci, "Bunda hiçbir sıkıntı yok. Kesinlikle bir külfet söz konusu değil. Daha kurumsal bir yapıda hem maden işletmecisine hem de devletin, bakanlığımızın görebileceği bir yapı kurgulamaya çalışıyoruz. Maden ya da jeoloji mühendislerimizin işsiz kalması gibi bir yola kapı açmak yerine tam tersine onların daha çok iş imkanı bulabileceği bir alan" diye konuştu.

"Tüzel kişileri yetkilendirme" şeklindeki yapıların AB'nin 24 ülkesinde, ABD'de, Kanada'da, Yeni Zelanda'da, Güney Afrika'da, Şili'de, Avustralya'da ve Rusya'da olduğunu belirten Kilci, bunun sektör tarafından desteklenmesini ümit ettiklerini kaydetti.

- Devir bakan onayı ile gerçekleşecek

Tasarının ilk 5 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, farklı bir grupta yer alan Uranyum, Toryum, Radyum gibi elementleri içeren radyoaktif mineraller ve diğer radyoaktif maddeler, 4. grup madenlerin içerisinde yer alacak.

Yatırım maliyetleri yüksek olan çimento sektöründe ihtiyaç duyulan hammadde güvenliğinin sağlanması amacıyla yeni bir ruhsat alt grubu oluşturuldu. Bu grupta kalsit, dolomit, kalker, granit, andezit, bazalt gibi kayaçlardan entegre çimento, kireç ve kalsit öğütme tesisinde kullanılan kayaçlar yer alacak.

Maden ruhsatları ve buluculuk hakkı devredilebilecek. Devir yapılmadan önce arama ve işletme ruhsatlarının devredildiği tarihteki ruhsat bedelinin iki katı tutarında devir bedeli alınacak. Devir Bakan onayı ile gerçekleşecek. Bakan, bu yetkisini gerekli hallerde devredebilecek.

Bu arada maddelerin görüşmeleri sırasında sektör ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de dinlendi.

Daha sonra Komisyon Başkanı İbrahim Halil Mazıcıoğlu, yarın çalışmalara devam etmek üzere toplantıyı bitirdi.

kaynak : anadolu ajansı
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2015, 01:36:51 ÖS Gönderen: goxel » Kayıtlı
MadenTurk.org Reklamlari

goxel
Yönetici
Usta Madenci
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« Yanıtla #1 : Ocak 18, 2015, 01:36:23 ÖS »
TBMM HABERİ - 16 OCAK 2015

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda, "Maden Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Tasarıya ilişkin milletvekilleri ve ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin eleştirilerini yanıtlayan Yıldız, Türkiye'nin 2014 yılını madencilik açısından sıkıntılı ve üzüntülü geçirdiğini ifade etti. "Hiçbir şey olmamış gibi davranamayız" diyen Yıldız, bu nedenle riski en aza indirmek amacıyla tasarıda sektöre ilişkin yeni düzenlemeler getirdiklerini belirtti.

Dünkü görüşmelerde tasarıdaki düzenlemelerin gerekçeleriyle anlatılmasına rağmen bugün bazı eleştirilerin tekrar gündeme getirildiği kaydeden Yıldız, şunları söyledi:

"Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, tasarı hazırlanırken görüşlerinin alınmadığını savunuyor. İlgili kurum, kuruluş, sivil toplum örgüt temsilcileriyle Bakanlık olarak bir çok toplantı yaptık. 2014 Mayıs ayından bu yana tasarı güncellenerek sürekli yayınlanıyor. Bir önceki kanun tasarında 42 sivil toplum kuruluşu ile oturduk.

'Bizim dediğimiz olmadı' diye tepki gösteriyorlarsa, bu yanlış. Her dediğiniz olmayabilir. Aynen o kaza olduğunda her birinizin orada olmadığı gibi. Riski alıyorsun da kaza olduğunda orada bulunmayan işverenin halini nasıl açıklıyorsun? Biz, 'Bu özel sektörün kazası, benim orada bulunmama gerek yok. Geçmiş olsun' diyebilir miyiz? Ben Ermenek'te otele bile gitmeden yönettim çalışmaları. Ermenek'te bu kazanın sahibi orada yoktu. Ben diyebilir miyim 'Özel şirket, benim işim yok burada' diye. Bu acıyı bana tarif etmeye çalışanlar, benden daha fazla çekenler değil. Sektörü disipline etmemiz bizim görevimiz.

Çok enteresan. Biz maden mühendislerinin daha yetkili olmasını savunuyoruz ama burada maden mühendislerini temsil eden arkadaşlarımız bunun doğru olmayacağını söylüyor.

Sektörde hala ÇED hizmetleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen tüzel kişilerden alınıyor. Halen ülkemizde bin civarında mühendislik bürosu sektöre hizmet veriyor. Gidilen düzenlemeyle, eğer sizin orada mühendisiniz varsa bu tüzel kişiliğe başvurmanız gerekmeyecek."

Bu sırada CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Yıldız'ın "konuşma üslubunu" doğru bulmadıklarını savunarak tepki gösterdi. Susam, "Küçümser bir havada 'benim her anlattığım doğru' şeklinde bu üslup olamaz" dedi.

Taner Yıldız ise "Benim konuşmadığım kelimeleri konuşmuşum gibi aktarmayın. Ben ne söylediğimi çok iyi biliyorum" karşılığını verdi.

Konuşmasına devam eden Yıldız, "Türkiye'de yaşanan sıkıntıların, üzüntülerin bir kez daha yaşanmaması için arama ve işletme faaliyetlerini de içine alacak şekilde tüm madencilik sektörünü disipline edici düzenlemeler yapıyoruz. Projelerin yalnızca yapılması aşaması değil, izlenmesi aşaması da dikkate alındı. En son Ermenek'le ilgili, projenin yeterince takip edilemediğine yönelik eleştiriler yapılmıştı" dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda görüşülen Maden Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 21 maddesi kabul edildi. Görüşmelere Çarşamba günü devam edilmesine karar verildi.

Komisyonda, tasarının 8 maddesi, muhalefetin de talebi üzerine, sektör temsilcileriyle birlikte yeniden ele alınmak üzere görüşülmeden geçildi. Toplam 29 maddeden oluşan tasarının 21 maddesi kabul edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ruhsat sahibinin mahalinde yapılan incelemelere katılmaması halinde verilecek cezayı düzenleyen maddenin görüşmelerinde, denetim konusuna dikkati çekti. Yıldız, denetimlere önceden haber verilerek gidilmesinin, 'Sen hazırlıklarını yap, düzelteceğini düzelt' diye algılandığını, bu nedenle önceden denetimlerin haber verilmemiş olmasının yadırganmaması gerektiğini ifade etti. Ermenek örneğini veren Yıldız, "(2015 yılında ben şuraları açacağım) dediği yeri 2014 yılında açmış" dedi.

Yıldız, sektör temsilcileriyle hafta sonu ve pazartesi günü Bakanlık'ta bir araya gelerek tasarı üzerinde çalışmaları sürdürmeyi önerdi.

Bunun üzerine, Bakanlık'taki çalışmanın tamamlanmasının ardından tasarının görüşmelerine devam edilmesi için 21 Ocak Çarşamba günü saat 10.00'da toplanmak üzere toplantıya son verildi.
Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: