• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Soma, Ermenek ve Önlem Kültürü Eksikliği  (Okunma Sayısı 2187 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241



Üyelik Bilgileri Site
« : Aralık 22, 2014, 10:51:09 ÖS »


Soma, Ermenek ve Önlem Kültürü Eksikliği

“Gerekli tedbirler alındığında iş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir.” Bunun sonuçlarını gelişmiş ülkelerde görmemiz mümkündür. Gelişmekte olan ülkeler kategorisinde bulunmamızın temelinde, bazı önemli konuları kültürümüze oturtamamak yatıyor maalesef.

İş Güvenliği’nde ÖNLEM KÜLTÜRÜ önemli bir yer teşkil ediyor. Olmadan, gerçekleşmeden önlemek. Hatırlarsanız riskleri öngörüp tek tek listeleyip bunu rapor haline getirmeyi Risk Analizi olarak tanımlamıştık. Risk analizinin neden yapıldığını, yaşanan iş kazalarını değerlendirdiğimizde daha iyi anlıyoruz. 6331 sayılı yasayı tesisinde, işletmesinde, fabrikasında, maden ocağında tam olarak uygulayan işveren; çalışanlarını daha güvenli bir ortamda çalıştıracak, daha güvenli ortamdaki çalışan işini daha iyi yapacak, işletmede kazalar minimum seviyeye ineceği için de kazaların meydana getirdiği maddi manevi olumsuzluklar en düşük seviyede kalacak, tüm bunların bileşiminde daha verimli bir üretim sağlanmış olacaktır.

Yasayı uygulamakta millet olarak zorlanıyoruz. Bunun nedeni yasanın bel kemiği olan ÖNLEM KÜLTÜRܑmüzün olmaması. Biz hala KAZA OLDUKTAN SONRA DÜZELTME evresindeyiz. En pahalı yöntem bu. Bu evreyi en kısa zamanda atlatıp; başımızdan geçen, kaza olarak sonuçlanmayan ama kazalanma ihtimalinin olabileceği UCUZ ATLATMA’LARI DEĞERLENDİRME evresine geçmeliyiz. Malesef Soma’da da, Ermenek’de de ‘kaza geliyorum’ demiş. Soma’da defalarca eski imalat kömürü yanmış, Ermenek’de daha önce de çalışanın olmadığı bir dönemde ocağı su basmış. Bu ucuz atlatmalar değerlendirilip iyi bir önlem alınsaydı, bölgeyi bir bütün olarak değerlendirip havza madenciliği yapılsaydı bu kazalar yaşanmazdı veya sonuçları bu kadar acı olmazdı. Tüm bu ve benzeri evreleri atlattığımızda ÖNLEM EVRESİ’ne geçeceğiz.

Bu aşamalar bir kültürün eseridir ve çözümü eğitim ile sağlanır. İş Güvenliği konusunun ilk öğretimden başlayarak ders kitaplarına girmesi, görsel ve yazılı medyada zorunlu kamu spotlarının yapılması, halkın en çok izlediği televizyon programları ve dizilerde iş güvenliği konularına yer verilmesi, kültürün oluşmasında en büyük etkenler olacaktır. Ayrıca 2 hafta önce köşe yazımda bahsettiğim İzmir İSG Zirvesi gibi bölgesel bilgilendirme ve farkındalık oluşturma seminerleri düzenlenirse işveren, çalışan ve iş güvenliği profesyonellerinin konuya duyarlılıkları daha fazla artacaktır.

İş Kazasız bir hafta dileğiyle…


ALKAN HAKAN TÜRE - DENGE GAZETESİ - AYDIN
Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: