• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: MADEN KANUNU DEĞİŞİKLİKLERİ - 2014 ARALIK  (Okunma Sayısı 2351 defa)
goxel
Yönetici
Usta Madenci
*******
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1241Üyelik Bilgileri Site
« : Aralık 16, 2014, 10:15:43 ÖÖ »
3213 Sayılı Maden Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı ektedir.


http://www.maden.org.tr/resimler/ekler/191b07551bf74a6_ek.pdf?tipi=2&turu=H&sube=0


ektör tarafından bir süredir beklenen maden kanundaki değişiklikler konusunda taslak metin Maden Mühendisleri Odası tarafından üyelerle paylaşıldı.Maden Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklerden bazıları aşağıdaki şekilde oldu:

6. Grup Madenler Yeniden 4. Gruba Geçiyor

Kanunda yapılan son değişiklikle 6. gruba bölünen radyoaktif mineraller yeniden 4. grup kasamına alınıyor.

Ruhsat Bedeli, Yetkilendirilmiş Tüzel Kişiler Tanımları

Taslakta ruhsat bedeli ve yetkilendirilmiş tüzel kişi tanımları aşağıdaki şekilde yapıldı:

Ruhsat Bedeli: Taban bedelinin, maden grubu ve alan büyüklüklerine göre belirlenen katsayılarla çarpılarak EK-1’de yer alan tabloda gösterildiği şekilde hesaplanarak her yıl Ocak ayının sonuna kadar % 70’i Hazineye gelir kaydedilmek üzere ilgili muhasebe birimi hesabına, % 30'u ise çevre ile uyum planı çalışmalarını temin etmek üzere maden gruplarına göre Bakanlığın, Valiliğin veya İl Özel İdarelerinin belirlediği teminat hesabına yatırılması gereken tutarı.  

Yetkilendirilmiş tüzel kişiler: Genel Müdürlükçe yetkilendirilen, Kanun kapsamında Genel Müdürlüğe verilmesi gereken faaliyet raporları, projeler gibi her türlü teknik belgeyi hazırlamaya yetkili olan tüzel kişiler.

Ruhsat Devirleri Bakan Onayına Bağlanıyor, Devirlere "Devir Bedeli" Geliyor

Hakların bölünmezliği, devir ve intikali bölümü 5. maddesine şu ibare ekleniyor: Devirler yapılmadan önce arama ve işletme ruhsatlarının devir edildiği tarihteki ruhsat bedelinin iki katı tutarında devir bedeli alınır. Devir işlemi Bakan onayı ile gerçekleşir.

Aramalara KDV İstisnası Geliyor

Maden teşvik tedbirleri bölümü 9. maddeye şu ifadem eklenerek arama sektörüne KDV istisnası getiriliyor: Maden arama ruhsatlarında sondaj, galeri, yarma, kuyu açma, numune analizleri gibi arama faaliyetleri katma değer vergisi istisnası kapsamındadır.

İzinler için Ödenen Bedeller Devlet Hakkından Düşülecek

Harç, teminat, cezalar ve diğer yaptırımlar, Madde 13'e yapılan ek ile rruhsat sahasında faaliyette bulunabilmek için alınan izinler kapsamında orman idaresine ödenen bedeller hariç, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ödenen bedellerin ibraz edilen miktarı, sonraki yıllarda ödenmesi gereken Devlet hakkından düşülecek.

Devlet Hakkı Bedellerinde Değişiklik

Devlet hakkı bedelleri aşağıdaki şekilde düzenleniyor:

a) I (a) Grubu madenin valilik/il özel idaresince belirlenen ve ilan edilen boyutlandırılmış ve/veya yıkanmış piyasa satış fiyatı üzerinden %4,  

b) I (b) Grubu madenlerden %4,  

c) II. Grup (a) bendi madenlerden %4, kaba inşaat, baraj, gölet, liman gibi yapılarda kullanılan tüvenan hammadde dışında bu maddedeki Devlet hakkı boyutlandırılmış fiyat üzerinden alınır.  

ç) II. Grup (b) bendi madenlerde doğal taşın özelliklerine ve bulunduğu bölgeye göre ocakta oluşan piyasa satış fiyatı üzerinden %4,  

d) III. Grup kaynak tuzlarında %1, bu grubun diğer madenlerinden %5,  

e) IV. Grup madenlerde %4, turbada %2, altın, gümüş, platin, bakır, kurşun, çinko, demir, krom, alüminyum madenlerinde EK-3’de yer alan tabloya göre, radyoaktif mineraller ve diğer radyoaktif maddelerden ise %8  

f) V. Grup madenlerden %4, oranında alınır.

Yer altı Kömür İşletmelerinde Ölüm Olmaması Halinde Devlet Hakkı İndirimi

"Yer altı kömür işletmelerinde, yıl içinde ölümlü kaza olmaması halinde Devlet hakkının % 50’si alınmaz." ibaresiyle ödüllendirme sistemine geçiliyor.

Kamu Dışında Hiç Bir Şirket Rödovans Yapamayacak

Taslakta, kamu kurum ve kuruluşları dışında maden ruhsat sahiplerinin, ruhsat sahalarının bir kısmında veya tamamında üçüncü kişiler ile üretim faaliyetlerine yönelik rödovans sözleşmeleri yapamayacağına da hükmediliyor. Ancak kamu madenlerinde rödovans sistemi devam edecek olup, rödovansçının madencilik faaliyetlerinden doğacak 4857 sayılı İş Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili sorumluluklar rödövansçıya ait olacak. Ruhsat sahibinin Maden Kanunu'ndan doğan sorumlulukları ise sürecek.

Teknik Nezaret Yerine Daimi Nezaret Geliyor

Halihazırda uygulamada olan Teknik Nezaretçilik kavramı ise yeni taslakta yerini Daimi Nezaretçiliğe bırakıyor.

‘3213 Sayılı Maden Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı’ ile ilgili tam metine buradan ulaşabilir ve yapılması planlanan diğer değişiklikleri inceleyebilirsiniz.


KAYNAK : MADENCİLİK-TÜRKİYE DERGİSİ
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2014, 10:17:59 ÖÖ Gönderen: goxel » Kayıtlı

Uğur Göksel OKUMUŞ - Maden Mühendisi
MadenTurk.org Reklamlari

Sayfa: [1]
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: