• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
  İletileri Göster
Sayfa: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 81
76  MADEN MÜHENDİSLİĞİ - KARİYER REHBERİ / MADEN MÜHENDİSİ İŞ İLANLARI VE FİRMALAR HAKKINDAKİ BİLGİLER / Ynt: Şirketler Hakkında Bilgilendirme - İş İlanları : Ocak 12, 2014, 11:30:58 ÖÖ
Habur İnşaat - Kütahya
Şikayet : Maaşların 1 ay geç yatırılması
77  Haberler / Madencilik Haberleri / Altın Madenciliği ve Geleceği : Aralık 09, 2013, 06:59:03 ÖSAltın fiyatlarındaki düşüş, altın madenlerini kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Dünyada altın başta olmak üzere bakır, kurşun, çinko ve gümüş arama faaliyetleri son bir yılda yaklaşık yüzde 50 azaldı.

Gelecek dönemde altın fiyatlarının artmaması halinde altın madenciliğinin büyük problemler yaşayacağı belirtiliyor.

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Akdur, 2013 Kasım sonu itibariyle Türkiye'nin 271 ton altın ithal ettiğini belirterek, yıl sonu altın ithalatı faturasının yaklaşık 12 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Geçen yıl Türkiye'de madenlerden 29,5 ton altın üretildiğini anımsatan Akdur, 2013 yılı altın üretiminin 33 ton olmasını beklediklerini belirtti.

Son dönemde altın fiyatlarının düşmesi ve maliyetlerin artmasının altın madenciliğine olan ilgiyi azalttığını anlatan Akdur, altın fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Avustralya, Kanada, Afrika ve ABD'de bazı altın madenlerinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Dünyada altın başta olmak üzere bakır, kurşun, çinko ve gümüş aramalarında son bir yılda yaklaşık yüzde 50 azalma yaşandığını ifade eden Akdur, buna son dönemde maden fonlarında yüzde 56, maden aramalarında yüzde 55, yeni altın rezervlerinde ise yüzde 45 oranında azalmanın neden olduğunu vurguladı.

Gelecek dönemde altın fiyatlarının artmaması halinde altın madenciliğinin büyük problemler yaşayacağını ifade eden Akdur, şöyle konuştu:

"Türkiye'de de bazı projeler, fiyatların düşmesi nedeniyle ekonomik olmadığı için askıya alındı. Yatırımcıların da ilgisi azaldı. Fiyatlardaki düşüş
nedeniyle son 20 aydır altın madeni aramaları için harcanan fonlarda önemli azalmalar yaşandı. Yeni arama bütçelerinde önemli düşüşler yaşanırken daha önce yatırım yapılabilir konumdaki bir çok proje de askıya alındı. Bunun da nedeni, fiyatlar yüksek iken 1 ton kayada bir gram altın olan kaynaklar ekonomik olarak işletilebilirken, fiyatların düşüşe geçmesiyle birlikte artık bunun ekonomik olarak mümkün olmamasından kaynaklanmaktadır. Fiyat düşüşü aynı zamanda dünyada borsaya kayıtlı bazı altın şirketlerinin hisse senetlerinin değerlerinin düşmesine de yol açtı."

Dünyada bir ons (31,1 gram) altının maliyetinin ortalama 1.250 dolara kadar yükseldiğini ifade eden Akdur, "Bu nedenle bazı madenler spot piyasadaki altın fiyatlarının altında üretimlerini sürdürürken bazılarının maliyeti altın fiyatlarının üstüne çıkmış durumda. Otoritelere göre 1 ons altının maliyeti 1300 dolara çıkarsa bu altın için sürdürülebilir bir fiyat olamaz" diye konuştu.

Türkiye'de 136 ton altın çıkarıldı

Türkiye'de 2001 yılında başlayan altın üretimi, her geçen yıl artıyor. 2001 yılında 1,4 ton ile başlayan altın üretimi, 2006'da 8 ton, 2008'de 11 ton, 2009'da 14,5 ton, 2012 yılında ise 29,5 tona yükseldi. Böylece altın madenciliğinin başladığı 2001 yılından 2012 yılı sonuna kadar Türkiye'de üretilen altın miktarı 136 tonu geçti.


kaynak : hurriyet.com
78  Kütüphane / Statik / Ynt: MÜHENDİSLİK MEKANİĞİ - STATİK DERS NOTLARI KİTABI : Aralık 06, 2013, 08:08:51 ÖS
merhaba ben hüseyin aydoğan siteye yeni üye oldum takip ediyorum teşekkür ederim böyle bir hizmet verdiğiniz için..

biz teşekür ederiz değerli yorumlarınız için .
79  MadenTürk / Tanışalım Kaynaşalım / Ynt: Kim Nereden ?? : Aralık 06, 2013, 08:08:06 ÖS
hoşgeldiniz ..
80  Haberler / Genel Haberler / Ynt: 4 Aralık Dünya Madenciler Günü : Aralık 06, 2013, 08:07:39 ÖS
tEŞEKKÜRLER HOCAM DEĞERLİ BİLGİLERİNİZ İÇİN
81  MadenTürk / Tanışalım Kaynaşalım / Ynt: Kim Nereden ?? : Kasım 16, 2013, 10:02:32 ÖS
hoşgeldin
82  Madencilik / Delme - Patlatma / 7. Delme ve Patlatma Sempozyomu Sonuç Bildirgesi : Kasım 14, 2013, 10:14:30 ÖS
7. DELME PATLATMA SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

TMMOB Maden Mühendisleri Odası ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi‘nin birlikte düzenlediği 7. Delme Patlatma Sempozyumu, 7-8 Kasım 2013 tarihlerinde Eskişehir‘de gerçekleştirilmiştir. 450 delegenin katıldığı Sempozyumda 28 adet bildiri sunulmuştur. Sempozyumda ayrıca sektördeki teknolojik gelişmelerin yer aldığı ve 20 firmanın katıldığı sergi de yer almıştır.

Patlayıcı sektörünün gelişme eğiliminin hızla artarak devam ettiği dikkate alındığında, yapısal ve mevzuat yönünden yaşanan ve ileride yaşanacak sorunlarının çözümüne yönelik olarak, Maden Mühendisleri Odası‘nın temel saptama ve önerileri aşağıda sunulmaktadır:

1865 yılında Alfred NOBEL‘in dinamiti icat etmesi ve 1866‘da dinamitin patentinin alınmasıyla endüstriyel ve teknik alandaki atılımlar hız kazanmıştır. Özellikle son yıllarda kullanılan anlamda dinamitin bulunması, yapım işlemlerine büyük ivme kazandırmıştır. Kayaçların parçalanması gibi uygulamalar için kullanılan gelişmiş patlayıcılar sonucu devasa işler yapılmaya başlanmıştır. Nitekim; gelişen patlayıcı teknolojilerinin kullanılmasıyla sektörde son yıllarda üretim miktarları önemli ölçüde artmış ve verimlilik sağlanmıştır. Günümüzde maden üretimlerinin, altyapı yatırımlarının ve inşaat sektörünün büyüklüğü göz önüne alındığında, sektörde kullanılan patlayıcı maddelerin hacmi ve önemi daha iyi anlaşılabilmektedir.

Ülkemizin altyapı çalışmalarının ihtiyaçlarını karşılayan agrega ve kırmataş sektörü, son yıllardaki çalışmalara paralel olarak çok hızlı bir gelişme göstermiştir. Agrega sektöründe yıllık üretim, yaklaşık 350 milyon tona ulaşarak toplam maden üretimimizin yaklaşık % 65‘ ine karşılık gelmektedir. En az bu rakam kadar agrega ve taş - mıcır da alt yapı çalışmaları sırasında parçalanmakta ve açığa çıkarılmaktadır. Bu denli üretim artışında patlayıcı sektöründeki gelişmelerin ve bu yeniliklerin sektörde kullanımının payı çok büyüktür. Yine ülkemizde yaklaşık 200.000 ton civarında patlayıcı madde kullanımı sektörün büyüklüğünü göstermesi açısından önemlidir.

Patlayıcı madde sektörünün gelişme eğiliminin hızla artarak devam ettiği dikkate alındığında, yapısal ve mevzuat yönünden sorunlar yaşaması da beklenen bir durumdur. Uzun yıllardır bazı maddelerinin değiştirilerek uygulanan tüzüğün, sektördeki gelişmelere ve günün koşullarına yanıt verememesi sonucu yeni bir mevzuatın oluşturulması kaçınılmaz olmuştur. Mühendislik bilim ve tekniği ışığında, AB mevzuatı ve normlarını da dikkate alan bir Kanunun hazırlanması ve yürürlüğe girmesi tüm sektörün ve ülkemizin yararına olacaktır. Bu anlamda başlatılan mevzuat çalışmalarının olumlu sonuçlanacağına, ülkemizin ve sektörümüzün ihtiyaçlarına yanıt vereceğine inanıyoruz. Bu konuda Maden Mühendisleri Odası olarak gereken katkıyı koyacağımızın bilinmesini isteriz.

Bu kadar büyük ölçekli üretimin sorunları da büyümektedir ve bu sorunların başında iş kazaları, işçi sağlığı ve iş güvenliği, genel güvenlik, toz, gürültü, titreşim, verimlilik ve çevresel sorunlar gelmektedir. Ancak, gelişen teknolojilerle söz konusu sorunların çözümü mümkündür. Patlayıcı madde imalatı, taşınması,depolanması ve kullanımı sırasında pek çok çalışanın ölümüne neden olan iş kazalarının önlenmesi de önemli bir görev olarak karşımızda durmaktadır.

Sektörde ölümlü ve yaralanmalı kazalar ne yazık ki yaşanmaya devam etmektedir. Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında; uygun ve yasal olmayan patlayıcı madde kullanımı, maden mühendisi istihdamının yeterli olmayışı, çalışanların eğitimsizliği, mevzuatlardaki eksiklikler, planlama ve denetim noksanlığı gelmektedir. Bilinçsiz çalışma ve yeterli denetim yapılamaması sonucu; ölümlü ve yaralanmalı iş kazalarının yanı sıra, kaynak kaybına ve çevreye olumsuz etkilere de yol açılmaktadır. Bu nedenlerle, patlayıcı madde ile ilgili kullanma dahil her türlü işte çalışan kişilerin eğitimi büyük önem taşıdığından Odamızca; Delme-Patlatma Sempozyumlarının yanı sıra, maden mühendislerine yönelik Delme-Patlatma Eğitimleri, Emniyet Genel Müdürlüğünün sınav dönemlerinden önce ateşleyici belgesi almak isteyenlere yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Bu eğitimin yasal dayanağa kavuşturulması önemli ve gereklidir.

Üniversitelerimizin maden mühendisliği bölümlerinin eğitim programlarında, delme - patlatma ve patlayıcı teknolojisindeki yeniliklerin daha fazla yer alması çok önemlidir. Son gelişmelerin de aktarıldığı ders müfredatlarının tüm maden mühendisliği bölümlerinde okutulması ve maden mühendislerinin bu doğrultuda yetiştirilmesi ülkemiz ve sektör için faydalı olacaktır.

Sektörün, patlayıcı madde depoları yapım ve kullanım izinleri alımında yaşanan ve çözüm bekleyen ciddi sorunları bulunmaktadır. Sektörün yaşadığı sorunların çözümü için acilen çalışma başlatılmalıdır. Bu çalışmada sektörün ve Odamızın görüşlerinin alınması ve değerlendirilmesi tüm tarafların yararına olacaktır.

- "Tekel dışı bırakılan patlayıcı maddelerle av malzemesi ve benzerlerinin üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, satışı, kullanılması, yok edilmesi, denetlenmesi usul ve esaslarına ilişkin tüzük" günün koşullarına göre yeniden düzenlenmelidir.

- Patlatma işlemlerinin yapıldığı baraj, tünel, metro, yol yapımı vb. gibi tüm işyerlerinde maden mühendisi çalıştırma zorunluluğu getirilmelidir.

- Patlayıcımadde kullanım projeleri, teknik uygunluk açısından Maden Mühendisleri Odası‘nın denetiminden geçirilmelidir.

- Patlayıcı madde kapasite raporunun, aldığı eğitim gereği maden mühendislerince hazırlanması zorunluluğunun yer alması sağlanmalıdır.

- Her tür patlatma işlemleri mutlaka maden mühendisi denetiminde yapılmalıdır. Bu konu mevzuatta yer almalıdır. Patlatma işlemlerinin her aşamasında mühendislik bilim ve tekniğinin uygulanması yaşanacak sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır.

- Ateşleyici yetki belgesi sınavına girecek kişiler için, Maden Mühendisleri Odası tarafından düzenlenecek eğitime katılma zorunluluğunun mevzuata konulması ve "Ateşleyici Yetki Belgesi" sınavlarının bir protokol çerçevesinde ya da mevzuat değişikliğiyle Odamız ile birlikte yapılması uygun olacaktır. Eğitimlerin Odamız tarafından verilmesi, sektörde yaşanacak iş kazalarının azalmasına katkıda bulunacaktır. Bu konular mevzuatta net olarak belirtilmelidir.

- Patlayıcı madde depolarının denetimlerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının sağlanması için mutlaka maden mühendisinin bulundurulması mevzuatta yer almalıdır.

- Her işletmede, iş güvenliği mühendisi olarak konusunda uzman maden mühendislerinin çalıştırılması özellikle iş kazalarının önlenmesi açısından çok önemlidir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

TMMOB

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

9 Kasım 2013, Eskişehir
83  MADEN MÜHENDİSLİĞİ - KARİYER REHBERİ / MADEN MÜHENDİSİ İŞ İLANLARI VE FİRMALAR HAKKINDAKİ BİLGİLER / Ynt: Şirketler Hakkında Bilgilendirme - İş İlanları : Kasım 14, 2013, 09:00:41 ÖS
uyarılarınız için teşekkürler arkadaşlar. Sizlerde çevrenizdeki kişilere duyurun ki bu bölümde güzel bir liste oluşturabilelim.
84  MADEN MÜHENDİSLİĞİ - KARİYER REHBERİ / MADEN MÜHENDİSİ İŞ İLANLARI VE FİRMALAR HAKKINDAKİ BİLGİLER / Ynt: Şirketler Hakkında Bilgilendirme - İş İlanları : Kasım 14, 2013, 08:59:22 ÖS
ARKADAŞLAR TEKLİF EDİLEN DÜŞÜK ÜCRETLERE VE VERİLEN ŞARTLARA HİÇ BİR MÜHENDİS ARKADAŞIMIZ RAZI OLMAZ İSE   ÖZEL ŞİRKETLERDE ŞARTLARI DAHA İYİ YAPMAK ZORUNDA KALACAKTIR. BU KONUYU BENCE MADEN MÜHENDİSLERİ ODASININ TÜM ÜYELERİNE MAİL ATMASI GEREKLİ. ODANIN GÖREVİ  TARİFE YAPMAKLA BİTMİYOR. BU TARİFEYİ UYGULATMALI. YOKSA BENDE YAPARIM TARİFE 5000 TL ASGARİ ÜCRET DİYE


Odamızın zaten bu konuda çalışmaları mevcut. Üyelerede defalarca mail attılar. Hatta odamızın sgk ile protokolü sonucu işverenler mevcut tarifeye resmi olarak uyuyorlar ve mühendislerin hesaplarına 2100 tl net yatırıp üste yatırdıkları paraları çalışanlarından geri alıyorlar. Yani bu konuda odamız üzerine düşeni yeterince yaptı ancak sorun piyasada çok sayıda olan maden mühendisleri ve bu mühendislerin seviyeleri ile alakalı. Daha poşet dosyaya kağıt koymasını bilmeyen mühendise 2100 tl yi kimse vermez zaten. bence devlet fazla mezun veren bölümlerdeki kontenjanları düşürecek yada bazı bölümleri kapatacak ki piyasada bir işgücü ihtiyacı olup işin piyasası yükselsin.
85  Kütüphane / Madenlerde Tahkimat / Ynt: Madenlerde Tahkimat : Kasım 14, 2013, 08:54:13 ÖS
indirdikten sonra yorum yazılmış olsa zaten bunları yapmazdık.
Şu ana kadar kimse indirdiği dosya hakkında birşey söylemiyordu kim indirmiş kaçe kere indirmiş link çalışıyormu çalışmıyormu bilmiyorduk artık bu yola başvurduk.
Eğer sizlerde dosya paylaşmaya başlarsanız bizleri anlarsınız...
86  Kütüphane / Cevher Hazırlama / Cevher Hazırlama da Metalurjik Denge Tabloları ve Hazırlanması : Kasım 13, 2013, 10:24:07 ÖS
Cevher Hazırlama da Metalurjik Denge Tabloları ve Hazırlanması

Can Güngören Tarafından hazırlanmıştır.
DOSYA BAĞLANTISINI GÖRÜNTÜLEYEBİLMEK İÇİN KONUYA CEVAP YAZMANIZ GEREKMEKTEDİR.


BU UYGULAMAYI YAPMAMIZIN SEBEBİ DOSYAYI KİMLERİN İNDİRDİĞİNİ TESPİT ETMEK VE İLERİYE DÖNÜK DAHA İYİ KONULAR AÇABİLMEK İÇİN SİZLERİN YORUMLARINI GÖRMEKTİR.

ANLAYIŞINIZ İÇİN VE EMEĞE SAYGINIZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.MADENTURK MADENCİLİK FORUMU - MADEN MÜHENDİSLİĞİ PAYLAŞIM SAYFASI - MADENCİLİK SİTESİ - MADENCİLİK VİDEOLARI - MADENCİLİK FOTOĞRAFLARI -
87  Kütüphane / Cevher Hazırlama / Cevher Zenginleştirme Yöntemleri - Kimyasal veya Fizikokimyasal Zenginleştirme : Kasım 13, 2013, 10:11:31 ÖS
Cevher Zenginleştirme Yöntemleri - Kimyasal veya Fizikokimyasal Zenginleştirme

Ders notları aşağıdaki linktedir.

Yrd.Doç.Dr. Orhan Özdemir tarafından hazırlanmıştır.

Değerli hocamıza teşekkürler.

Ders Notları linki aşağıdadır;DOSYA BAĞLANTISINI GÖRÜNTÜLEYEBİLMEK İÇİN KONUYA CEVAP YAZMANIZ GEREKMEKTEDİR.


BU UYGULAMAYI YAPMAMIZIN SEBEBİ DOSYAYI KİMLERİN İNDİRDİĞİNİ TESPİT ETMEK VE İLERİYE DÖNÜK DAHA İYİ KONULAR AÇABİLMEK İÇİN SİZLERİN YORUMLARINI GÖRMEKTİR.

ANLAYIŞINIZ İÇİN VE EMEĞE SAYGINIZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.MADENTURK MADENCİLİK FORUMU - MADEN MÜHENDİSLİĞİ PAYLAŞIM SAYFASI - MADENCİLİK SİTESİ - MADENCİLİK VİDEOLARI - MADENCİLİK FOTOĞRAFLARI -
88  Kütüphane / Akışkanlar Mekaniği / Ynt: Akışkanlar Mekaniği - Akışkanların Fiziksel Özellikleri : Kasım 13, 2013, 09:58:50 ÖS
Akışkanlar Mekaniği - Akışkanların Fiziksel Özellikleri

Konu ile ilgili uygulamalar aşağıdaki linktedir.https://drive.google.com/file/d/0B9bYJKnuMis0cDNqS3llbmFsV00/edit?usp=sharing
89  Kütüphane / Akışkanlar Mekaniği / Akışkanlar Mekaniği - Akışkanların Kinematiği : Kasım 13, 2013, 09:53:55 ÖS
Akışkanlar Mekaniği - Akışkanların Kinematiği

Ders Notları Aşağıdaki Linktedir.

Ders Notları Yrd.Doç.Dr. Orhan ÖZDEMİR e aittir.
DOSYA BAĞLANTISINI GÖRÜNTÜLEYEBİLMEK İÇİN KONUYA CEVAP YAZMANIZ GEREKMEKTEDİR.


BU UYGULAMAYI YAPMAMIZIN SEBEBİ DOSYAYI KİMLERİN İNDİRDİĞİNİ TESPİT ETMEK VE İLERİYE DÖNÜK DAHA İYİ KONULAR AÇABİLMEK İÇİN SİZLERİN YORUMLARINI GÖRMEKTİR.

ANLAYIŞINIZ İÇİN VE EMEĞE SAYGINIZ İÇİN SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.MADENTURK MADENCİLİK FORUMU - MADEN MÜHENDİSLİĞİ PAYLAŞIM SAYFASI - MADENCİLİK SİTESİ - MADENCİLİK VİDEOLARI - MADENCİLİK FOTOĞRAFLARI -
90  MADEN MÜHENDİSLİĞİ - KARİYER REHBERİ / MADEN MÜHENDİSİ İŞ İLANLARI VE FİRMALAR HAKKINDAKİ BİLGİLER / Ynt: Şirketler Hakkında Bilgilendirme - İş İlanları : Kasım 13, 2013, 09:34:29 ÖS
ATICI MERMER - DENİZLİ
Maaş ödemelerinde sıkıntılar yaşanıyor arkadaşlar.
Sayfa: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 81