• Ana Sayfa
  • Yardım
  • Ara
  • Giriş Yap
  • Kayıt
  İletileri Göster
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 80
151  Serbest Bölge / Serbest Bölge / Ynt: Madenciliği Tercih edicemde yardım edeblirmsnz_ : Ağustos 02, 2012, 09:05:21 ÖS
kardeşim öncelikle foruma hoşgeldin.
Alerjine sebep olan toz hangi cins toz yani içeriği ne ?
Örnek olarak sana siliz içerikli toz dokunuyorsa ona göre bir yerde çalışmayı deneyebilirsin ama madencilikle ilgilenirken tozdan uzak kalmak çok düşük bir ihtimal. Sağlık sorunlarını düşünerek bu mesleği seç.
Eğer hevesliysen yapmak istersen ve kendini geliştirirsen istediğin yerlerde hayal ettiğin ücretlere çalışabilirsin.
Şu an benim bildiğim kadarıyla tecrübesiz yeni mezun arkadaşlara küçük çaplı işletmelerde verilen minimum maaş arkadaşların donanım ve özelliklerine bağlı olarak 1500 tl seviyelerinden başlıyor.
Ancak alacağın maaş senin donanımına başarına bilgi tecrübe ve isteğine bağlıdır. Sen olaya ücret olarak değil seveceğin iş olarak bakacaksın. Benim bu okulu bitirpte bu işi yapmayan ve başka işlerle uğraşan çok arkadaşım var. O yüzden sen seveceğin işi yap bu memlekette herkese heryerde ihtiyaç var. Ne kadar iyi dil bilirsen ne kadar yenilikleri takip edip bilgisayar konusunda kendini yetiştirirsen ve programları takip edersen işten de kaçmazsan her aşrta uyum sağlarsan bu meslekten ekmek yersin.
Önce sen işi sev ben yaparım de sonra gerisi gelir zaten..
Para senin şu an düşünmen gereken bir detay değil önce işi sev ve okulunu iyi bir ortalama ile zamanında bitir gerisi zaten kendiliğinden olur.
Meslek hayatında başarılar dilerim inşallah senin için hayırlısı olur.
152  Pc-Teknoloji / Madencilik Yazılımları / Ynt: 3d Tahkimat : Temmuz 07, 2012, 01:20:40 ÖS
erişim bilgileri doğru değil kardeşim herkese açık yaparmısın paylaşımı .
153  Pc-Teknoloji / Madencilik Yazılımları / Ynt: 3d Tahkimat : Temmuz 07, 2012, 01:16:06 ÖS
teşekkürler..
154  Pc-Teknoloji / Madencilik Yazılımları / Ynt: Datamine Açık Ocak Modellemesi - Eğitim Notu : Temmuz 07, 2012, 01:15:42 ÖS
Sizlerden de faydalı paylaşımlar bekliyoruz..
155  Maden İşletme / Yeraltı Üretim Yöntemleri / Ynt: Madenlerde Hazırlık ve Kazı İşleri : Temmuz 06, 2012, 04:20:21 ÖS
teşekkürler güzel bilgiler için.
156  Madencilik / Tüneller ve Barajlar / Ynt: Tünellerde Kazı : Temmuz 04, 2012, 02:30:59 ÖS
teşekkürler bilginiz için
157  Kütüphane / Seramik Hammaddeler / Ynt: Seramik Hammaddeler : Haziran 18, 2012, 08:15:20 ÖÖ
yapabileceğimiz başka bişey olursa konu ile ilgili yardımcı olmaya çalışırız.
en kısa sürede geçmen dileğimle.
158  Maden Yatakları / Maden Yatakları / İNSANLIĞIN 8 ÇAĞI : Haziran 15, 2012, 07:52:53 ÖS
İNSANLIĞIN 8 ÇAĞIArkeolojik çalışmalar ve antropologların çalışmalarına göre insanlık tarihini 8 çağa ayırmak olanaklıdır :

1. PALAEOLİTİK ÇAĞ – ESKİ TAŞ DEVRİ

- Avlanma için alet yapımında çakmaktaşı, granit, diorit, andezit ve kuvarsit gibi ser kayaçlardan yararlanma

2. NEOLİTİK ÇAĞ – ESKİ TAŞ DEVRİ

-   Cilalıtaş uygulaması, tebeşirtaşı, kireçtaşı kullanımı
-   Uygarlığın başlangıcı
-   Tuz kullanımının başlaması, amber, baharat kullanımı
-   Altın üretimi, altından giysi ve süs yapımı
-   Gümüş kullanımının başlaması


3. BAKIR ÇAĞI

-   Bir çağa verilen ilk metal adıdır
-   Azuruit, malakit gibi bakır mineralleri ısıl işleme tabi tutularak bakır elde edilmiştir
-   Altından ser olduğu için alet yapımında kullanılmıştır
-   2.300.000 bloktan oluşan ilk Piramit bu çağda yapılmıştır
-   Kıbrıs bu dönemde önemli bir ada olarak yer almıştır

4. BRONZ ÇAĞI

-   İran civarında kullanılmaya başlanmıştır
-   Kalay minerali olan kasiderit bulunmuştur
-   Bakırla kalay alaşım haline getirilip daha sert bir metal elde edilmiştir.
-   Daha sağlam ve keskin aletler yapılmıştır
-   Bronz, dünya endüstrisi ve sanatının köşe taşı olmuştur

5. DEMİR ÇAĞI

Demir yerkabuğunda aluminyumdan sonra (%8 Al) ençok bulunan metaldir (%5). Bronzun yerini almıştır.
   - İlk önceleri boya ve süsleme maddesi olarak (yüz, göz boyası vb.) kullanılmıştır
- Hititler silah yapımında kullanmaya başlamışlardır
-   Bu dönemde; kalay, altın, gümüş, kurşun ve bazı başka mineraller de kullanılmıştır

6. KÖMÜR ÇAĞI

Kömüürün kullanımıyla ilgili ilk bilgiler Aristotle ve Theophrastus ‘un yazıtlarında da vardır. Daha sonraları Romanya’da, İngiltere’de ve Almanya Ruhr Havzası ile Belçika’da kömür üretimi yapılmıştır.

1550’de İngiltere’de 200.000 ton/yıl kömür üretimi yapılmıştır. Kömür ler bu dönemde çoğunlukla ısınma, cam yapımı, deniz suyundan tuz elde edilmesinde kullanılmıştır. Bu dönemde büyük ölçüde odun kömüründen yararlanılmıştır.

1700’lü yıllardan itibaren de kok kömürünün üretilmeye başlamasıyla demir-çelik sektörü hızlı bir gelişme göstermiş ve kömüre olan talep artmıştır.

1850 yılında Almanya’da Westfallien Yatakları üretime açılmıştır

7. PETROL ÇAĞI

19. yy’da hidrokarbon bileşikleri bulunmuş, petrol ve asfaltitlerden yakıt ve mineral yağları üretilmeye başlanmıştır. Petrolle birlikte doğal gaz üretimi de başlamıştır.

Bu dönemde kömür madenciliğinde de önemli gelişmeler sağlanmıştır. 1850’dw basınçlı hava ile çalışan delici ve kırıcılar madencilik alanında kullanım sahası bulmuştur. Amerika ve Rusya’da mekanizasyon çalışmaları başlamıştır. Açık işletmecilik gelişmiştir.

1913’de İngiltere’de mekanize üretimin payı %8 iken, 1921’de % 14’e ve 1930’da da %31’e ulaşmıştır. 1950’de ilk kesici-yükleyici uygulamaya konulmuştur. Almanlar da kömür sabanının bu dönemde geliştirmişlerdir. ABD’de de oda-topuk yönteminde hızlı gelişmeler sağlanmıştır.

Alüminyum kullanımı artmıştır (hafif metal sanayi ve uçak sanayinin gelişmesiyle).
8. URANYUM ÇAĞI

Uranyum 1898  Marie CURIE tarafından radyum, thoryum ve polonyum minerallerine ayrıştırılmıştır. Ancak, uranyum çağı II. Dünya Savaşı sırasında 1945 yılında Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombasının atılmasıyla başlamıştır. Bu bombanın yapımında kompleks uranyum mineralleri kullanılmıştır.

Bu süreçte 1950’li yılarda başlayan mekanize uzun ayak çalışmaları hız kazanmıştır. 1963’de İngiltere’de uzaktan kontrol edilebilen bir uzun ayak modeli geliştirilmiştir. ROLF (Remotely Operated Longwall Face).

Oda-topuk yönteminde de benzer gelişmeler sağlanmıştır. Geniş cepheli kazı makinaları (Continuous Miner) geliştirilmiştir.

Madencilik faaliyetleri tümüyle hızlanmıştır.
159  MadenTürk / Tanışalım Kaynaşalım / Ynt: Kim Nereden ?? : Haziran 15, 2012, 07:50:08 ÖS
hoşgeldiniz forumumuza..
Bölümünüzden ders notlarını bekliyoruz..
160  Maden Mühendisliği Eğitimi / Staj Tecrübeleri / Ynt: Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayii Staj Raporu : Haziran 05, 2012, 08:10:36 ÖS
Güzel yorumunuz için teşekkürler.
Belge faydalı olduysa ne mutlu.
Özge Mutlu ya iletmek istediğiniz bişey olursa yardımcı olurum.
161  Kütüphane / Jeolojik Harita Alma / Ynt: Jeolog Pusulası Yardımıyla Yatım Açısı,Eğim ve Eğim Yönü Belirlenmesi : Mayıs 31, 2012, 10:54:29 ÖÖ
600 tl civarı diye biliyorum marble fuarında öyle demişlerdi.
162  Kütüphane / Jeolojik Harita Alma / Ynt: Jeolog Pusulası Yardımıyla Yatım Açısı,Eğim ve Eğim Yönü Belirlenmesi : Mayıs 31, 2012, 12:03:04 ÖÖ
pusula mı istiyorsun ?
163  Maden Yatakları / Maden Yatakları / Evren ve Güneş Sisteminin oluşumu : Mayıs 30, 2012, 02:27:04 ÖSEvren ve Güneş Sisteminin oluşumu

Evrenin oluşumu hakkında birçok teori vardır.
Bunlardan birinci teoriye göre evrendeki tüm maddeler önce dev bir atomun içinde konsantre olmuşlar, 10-15 milyar yıl önce bu dev atom patlamış, galaksiler ve dolayısı ile evren oluşmuştur. Bu teoriyi ilk ortaya atanlar (hemen hemen aynı tarihlerde-1927) Rus bilim adamı Alexander Friedman (big-bang’ın babası) ve Belçikalı bilim adamı-papaz Georges Le-Maitre olmuştur. Bilhassa Le-Maitre evrenin genişlediğine dair kanıtlar bulmuştur. Albert Einstein önceleri evrenin genişlediğine inanmamış bulunan kanıtlardan sonra O da bu durumu kabul etmiştir. Teori daha sonra Edwin Hubble (I. Dünya savaşından sonra Samanyolunun dışında da galaksilerin var olduğunu ve bunların birbirlerinden uzaklaştığını kanıtlamış), Penzias ve Wilson (1970’lerde uzayda big-bangdan kalma sabit radyasyonun varlığını ortaya koymuşlar ve 1978’de Nobel fizik ödülünü almışlardır) ve Stephen Hawking (Zamanın kısa tarihi-The brief history of time- adlı kitabında evrenin oluşumunu topladığı delillerle birlikte oldukça mantıklı bir şekilde açıklamış, Türkçeye de çevrilen kitabının İngilizce orijinali 1988’de basılmış, İngiltere’de 237 hafta üst üste en çok satan kitap olarak kalmış ve tüm
rekorları altüst ederek 2004 yılı itibariyle 8 milyon satmıştır) gibi bilim adamları tarafından geliştirilmiştir.
Gold, Bondi ve Hoyle gibi bilim adamları ise evrenin başlangıçtan beri var olduğunu ve hiçbir zaman genişlemediğini savunmuşlardır. Bu görüş genellikle ‘statik-durgun’ görüş olarak bilinir.

Güneş sistemi

Sistemin oluşumu ‘Güneş nebulası kuramı’ ile açıklanmaktadır. Bu kurama göre, Samanyolu galaksisinin sarmal bir kolunda gaz ve küçük tanelerden oluşan bulut saatin tersi yönünde dönen diskin içine çökerek yoğunlaşmış ve Güneşi oluşturmuştur. Çevrede kalan (bulutun içinde) malzemeler de çeşitli girdaplar içinde yoğunlaşarak gezegenleri oluşturmuşlardır. Birçok gezegende (ve bu arada Ay’da) gözlenen kraterimsi yapıların da bu yoğunlaşma esnasında buluttan gezegene gelen malzemelerin çarpmasıyla oluştuğu sanılmaktadır. Güneş sisteminin oluşumunu açıklayan bu kuram günümüzdeki en mantıklı kuram gibi görünmektedir.

Yer kürenin Güneş sisteminde oluşumu ve değişimi

Bugünkü bilgilerimize göre Yer ilk oluştuğunda nispeten soğuk ve bileşim olarak homojen bir gezegendi. Oluşumdan sonra, meteorit çarpmalarının, gravitenin ve radyoaktif reaksiyonlardan gelen ısı demir ve nikeli eritmeye yetecek kadar artmış ve bu elementler yoğunluklarının da etkisiyle Yer’in merkezine yerleşmiştir. Daha hafif olan silisyum ise silikatlı mineraller şeklinde yükselerek manto ve kabuğa yerleşmiştir. Böylece de Yer’in katmansı yapıları meydana gelmiştir.
164  Maden Yatakları / Maden Yatakları / Genel Jeoloji - Anabilim Dalları : Mayıs 30, 2012, 02:24:34 ÖS
Genel Jeoloji

Hareketli bir gezegen olarak yeryuvarının anlaşılması
-Tanım

Jeoloji, Yunanca ge=yer, logos=bilim, bilgi, araştırma anlamına gelen kelimelerin bileşiminden oluşmuş olup kısaca ‘yerbilimi-yerin incelenmesi’ anlamına gelir. İngilizcesi ‘geology’, Almancası ‘geologie’ dir. Türkçe’ye Fransızca (Géologie) okunuş şekli ‘jeoloji’ olarak girmiştir.
Geniş anlamda jeoloji tüm yeryuvarı ile ilgilenmekle birlikte jeolojinin asıl konusu yerkabuğunu incelemektir. Yine geniş anlamda jeoloji, fiziksel jeoloji ve tarihsel jeoloji olarak ikiye ayrılır.

Türkiye’de jeoloji 4 anabilim dalına ayrılmıştır. Bunlar:

1. Genel jeoloji (Stratigrafi, tarihsel jeoloji, tektonik=yapısal/strüktürel jeoloji, saha jeolojisi, paleontoloji=fosilbilim gibi bilim dallarını içine alır)

2. Uygulamalı jeoloji (Mühendislik jeolojisi –baraj, yol, köprü vs.-, hidrojeoloji, kaya-zemin mekaniğini içine alır)

3. Maden yatakları ve jeokimya

4. Mineraloji-petrografi
165  Cevher Hazırlama Ve Zenginleştirme / Cevher Zenginleştirme / Cevher Zenginleştirme Nedir ? : Mayıs 30, 2012, 02:16:36 ÖS
CEVHER ZENGİNLEŞTİRME NEDİR?(Pof.Dr. Fikri KAHRAMAN)

• Bir cevherdeki çeşitli mineralleri, cevher hazırlama
işlemlerini uygulayarak, endüstrinin gereksinimine en
uygun hammadde haline getirmek ve ekonomik değer
taşıyanları, ekonomik değer taşımayanlardan ayırmak
için yapılan işlemlerin tümüne cevher zenginleştirme
denir.
• İngilizce karşılıkları: ore dressing, mineral processing,
cocentration, enrichment…vs.
• Yer bilimleri(jeoloji,maden yatakları,mineraloji ,
petrografi, ..vs), fizik, fiziko-kimya, kimya(metalurjik
kimya) ve prosesler tekniği, doğrudan dayandığı bilim
dallarıdır


CEVHER ZENGİNLEŞTİRMENİN TARİHİ
GELİŞİMİ

• İnsanlar tarafından ilk uygulanan cevher hazırlama
işlemi, elle ayıklama dır.
• Elle ayıklamadan sonra uygulanan diğer bir yöntem
yıkama dır.
• Daha sonra minerallerin ayrı ayrı elde edilmesi için,
cevherin boyutunun küçültülmesi ve minerallerin serbest
hale getirilmesi gerektiği anlaşıldı.
• Bu yargı, kırma adı verilen boyut küçültme işlemini
ortaya çıkardı. İlk kırma işlemleri balyoz ile
gerçekleştirildi. Çok büyük cevher parçaları ise önce
ısıtılıp sonra su dökülerek, ani soğuma sonucu ortaya
çıkan çatlama ve patlamalardan yararlanılarak kırılmıştır.
• Yıkama yönteminden sonraki adım ise özgül ağırlık
farkına göre ayırma yöntemi geliştirilmiştir.
• Kırma işlemleri için; insan, hayvan veya su gücü ile
çalıştırılan tokmaklı kırıcılar öğütme için de un
değirmenleri gibi çalışan ve biri sabit diğeri dönen iki taş
silindir arasında öğütme yapan değirmenler kullanılmıştır
• Yine bu dönemde, jig denilen zenginleştirme aygıtının
basit bir şekli ilk kez kullanılmıştır.
• En büyük gelişme 19.yy sonları ile 20.yy başlarında
ortaya çıkmıştır. Kırma işlemleri için konkasör adı verilen
mekanik kırıcılar, öğütme işlemleri için de aktarılan
ortamla çalışan değirmenler kullanılmaya başlanmıştır.
• Kırma ve öğütme tekniğindeki gelişmeler, kırılmış,
öğütülmüş cevherin boyuta göre sınıflandırılmasını
zorunlu kılmış ve hareketsiz eleklerden başlayarak
sarsıntılı, titreşimli elekler, küçük boyutlu malzeme içinde
klasifikatör adı verilen makineler geliştirilmiştir.• Bu arada wilfley tarafından geliştirilen sarsıntılı masa
kullanılmaya başlanmıştır.
• 20. yy başlarından itibaren mineralleri birbirinden
ayırmak için özgül ağırlık farkından başka özelliklerden
de yararlanılmaya başlanmış. Manyetik ayırma ve
elektro-statik ayırma yöntemleri geliştirilmiştir.
• 1890 lardan başlayarak kullanılan, altın ve gümüş
kazanmaya yönelik siyanürizasyon ve amalgamasyon,
kimyasal ayırma yöntemlerinin ilk uygulamasıdır.
• Cevher zenginleştirmenin en önemli yöntemlerinden olan
köpük flotasyonu 1910 lardan sonra geliştirilmiştir. Bu
yöntem sayesinde küçük boyutlu cevherlerden yüksek
tenör ve verimli konsantre üretimi gerçekleştirilmiştir.


CEVHER ZENGİNLEŞTİRMEYİ GEREKTİREN
NEDENLER

Teknolojik nedenler
• Hammaddeyi tüketim yerinin teknolojik gereğine uygun
hale getirmek ve kullanmayı mümkün kılmak.
• Örnek; Cam endüstrisinin ana maddesi olan kuvars
kumunun,tane büyüklüğü 0,1-0,5 mm ve Fe2O3 içeriği
%0,05 in altında olması, optik camda %0,02 Fe2O3 den
az olması teknolojisinin gereğidir.
Ekonomik nedenler
• Bu konu iki yönden ele alınır.
• Birincisi,cevher üretildiği şekliyle ekonomik değere
sahiptir. Cevher hazırlama ile o cevherin ekonomik
değeri arttırılır..
• Örn. yüksek küllü kömür, orta tenörlü demir veya krom.
• İkincisi, cevher üretildiği haliyle ekonomik değildir.
Cevher hazırlama ile ekonomik değer kazanır
• Örn. Cevher içerisinde gr/ton mertebesinde bulunan
altın ve gümüş metallerinin değer kazanabilmesi için
cevher hazırlama gerekmektedir.

CEVHER ZENGİNLEŞTİRMENİN ÇALIŞMA ALANI

• Cevher hazırlama tesisini besleyecek cevherin
sağlanması
• Cevherdeki değerli minerallerin boyut küçültme ile
serbest hale getirilmesi
• Boyut küçültme ile yeterli mineral serbestleşmesi
sağlanan cevherin zenginleştirilmesi
• Zenginleştirme sonunda elde edilen ürünler üzerindeki
işlemler

CEVHER HAZIRLAMADA YARARLANILAN MİNERAL ÖZELLİKLERİ
FİZİKSEL ÖZELLİKLER

• Sertlik
• Gevreklik
• Yapı ve kırılış şekli
• Renk ve parlaklık
• Özgül ağırlık
• Manyetik duyarlılık
• Elektrik iletkenliği
• Flouresans ve fosforesans
• Radroaktivite

FİZİKO-KİMYASAL ÖZELLİKLER

• Yüzey ve ara yüzey özellikleri

KİMYASAL ÖZELLİKLER

• Isıl özellikler
• Farklı çözünürlük

ZENGİNLEŞTİRME YÖNTEMLERİ

• Boyut küçültme ve boyuta göre sınıflandırmayı izleyen
ve cevher içindeki değerli mineral veya mineral
gruplarını, değersizlerden ayırmayı amaçlayan,
işlemlerin tümüne zenginleştirme(konsantrasyon) adı
verilir.
• Bir cevheri oluşturan çeşitli minerallerin birbirinden
ayrılması, mineraller arasındaki fiziksel ve kimyasal
özellik farklarına dayanılarak geliştirilen zenginleştirme
yöntemleri ile mümkün olmaktadır.
• Başlıca zenginleştirme yöntemleri aşağıda verilmiştir.

ZENGİNLEŞTİRME YÖNTEMİNİN SEÇİMİ

Zenginleştirme yöntemini, cevherdeki değerli ve değersiz
tüm minerallerin cinsine, fiziksel, kimyasal, fizikokimyasal
özelliklerindeki farklılıklara ve boyut
dağılımlarına bağlı olarak seçilmektedir.
Temsili cevher nümunesi üzerinde, aşağıda belirtilen
incelemeler yapılmalıdır.

1) Cevherin İçerdiği Minerallerin tanımlanması: Optik
veya elektron mikroskobu, XRD, XRF, DTA ve
kimyasal analiz yöntemleri ile belirlenir.

2) Tanımlanan minerallerin özelliklerinin saptanması:

3) Zenginleştirmede yararlanılacak özellik farklılıklarının
belirlenmesi

4) Tane serbestleşme boyutunun saptanması

5) Uygun yöntem veya yöntemlerin belirlenmesi

TANE SERBESTLEŞMESİ

• Cevher hazırlamadaki boyut küçültme işlemlerinin
(kırma, öğütme) önemli nedenlerinden birisi TANE
SERBESTLEŞMESİNİN SAĞLANMASIDIR.
• Cevher hazırlama işlemleri “tane serbestleşmesi” ve
“ayırma” adımlarından oluşmaktadır.
• Değerli minerallerin değersizlerden veya değerli
minerallerin birinin diğerinden yüksek verim ve tenör ile
ayrılabilmesi için yeterli ölçüde tane serbestleşmenin
sağlanması gerekir.
• Kırılmış ve öğütülmüş cevher parçalarına tane adı
verilmekte olup, tek bir mineral içeren taneler serbest
tane, iki veya daha fazla mineral içeren tanelere ise
birleşik (bağlı) tane denilmektedir.
• Bir mineralin serbest kalma derecesi;
• Cevherin boyutunun küçültülmesi sonucunda elde
edilen belli bir minerale ait serbest tane miktarının, o
mineralin cevher içindeki toplam miktarına oranının %
olarak ifadesidir.
• Yani; SA=Serbest A min.mik. / Top.A min.mik.*100
Boyut Küçültme ile Tanelerin Serbestleşmesi
• Boyut küçültme ile cevher yapısına bağlı olarak, kısmen
mineral faz boyutu küçülmesi kısmen mineral faz
sınırlarından kopma nedeniyle serbestleşme
olmaktadır.
• Faz Boyutu Küçülmesi ile Serbestleşme
• İki mineralli bir cevher modelinde, minerallerin eşit veya
farklı miktarda bulunduğu durumları ayrı ayrı incelemek
gerekir.
• Minerallerin eşit miktarda bulunması halinde
• Küp şeklindeki cevher modeli, eşit kenarlı ve eşit sayıda
A ve B minerali küplerinden oluşmaktadır.
• İki mineralin eşit miktarda bulunduğu cevher modeli
• Boyut küçültme sonucu meydana gelen küpler birim
olarak alınırsa model cevher 256 sı A mineraline, 256
sı B mineraline ait olmak üzere 512 birim küpten oluşur.
• Şekildeki kırılış biçimine göre, her mineral küpünden 1
adet serbest küp meydana geldiğinden, A ve B
minerallerine ait 32 şer adet birim küp serbest olarak
elde edilmektedir. Buradan ;
• A mineralinin serbestleş. derecesi: 32/256*100=%12.5
• B “ “ “ : 32/256*100=%12,5
olarak bulunur.
• Eşit miktarda ve eşit faz boyutunda iki mineral içerdiği
düşünülen cevher modeli üzerinde yapılan bu
incelemede, yalnızca faz içi kırılmalar söz konucu
olduğunda, faz boyutunun yarısına kadar boyut
küçültme durumunda bile yeterli bir serbestleşme
sağlanamıyor.
 • Minerallerin farklı miktarda bulunması halinde
• B mineralinin az, A mineralinin fazla miktarda olduğu bir
modelde;
• Cevher modeli 8*8*8=512 birim küp’ ten oluşsun
B minerali 2*2*8=32 “ ise.
A “ 512-32=480 birim küptür.
8*8=64 birim küp A ve B minerallerini içermektedir.
Serbest A minerali küp sayısı: 512-64=448 dir.
• Buna göre, SA=448/480*100=%93.3 bulunur.
x: cevher içindeki mineral faz boyutu
y: boyut küçültme ile elde edilen tane boyutu alınırsa,
n=A/B (miktar olarak) ve k= x/y alındığında;
SB = [(k-1) / k]3 ve SA = (nk2-3k-2) / nk2 bulunur.

• Mineral Faz Sınırlarından Ayrılma ile Serbestleşme
• Boyut küçültme ile, mineral yapılarına bağlı olarak, faz
sınırlarından kopma halinde, tane serbestleşmesi artar.
• Buna neden olan yapısal özellikler şunlardır:
• Cevherin oluşumu ile ilgili özellikler;
-Mineral tanelerinin zayıf çimento mad. ile bağlanması,
kömür, fosfat,ve demir cevherlerinde bu durum vardır.
• Cevherin içerdiği minerallerin özellikleri;
-Minerallerin, farklı sertlik, gevreklik, dilinim gibi
özellikleri, ufalama sırasında birinin diğerine göre daha
fazla incelmesi sonucu daha fazla serbest kalması,piritkalkozin
ve galen-kuvarsın ayrılmalarında bu durum
vardır.
• O halde boyut küçültme sonucunda, hem faz
sınırlarından kopma hem faz boyutu küçülmesi ortak
etkisiyle serbestleşme gerçekleşmektedir.

SERBESTLEŞME BOYUTUNUN SAPTANMASI

• Tane serbestleşmesinin sağlanmasının zenginleştirme
işlemlerinin başarısı açısından son derece önemlidir.
• Zenginleştirme öncesinde serbestleşme boyutunun
saptanması verimli bir zenginleştirme yapılabilmesi ve
zenginleştirme yönteminin seçimine ışık tutması
bakımından zorunlu olmaktadır.
• Zenginleştirme yöntemi başlıca iki deneysel yöntemle
saptanmaktadır.
• 1. Zenginleştirme yöntemi (pratik yöntem)
• Zenginleştirilecek cevherden alınan temsili numuneler,
değişik boyutlara indirilerek,her numune ile
zenginleştirme deneyleri yapılır, sonuçlar değerlendirilir
ve en iyi sonucu veren deneydeki cevher boyutu
serbestleşme boyutu olarak kabul edilir.
• 2. Tane sayımı yöntemi (teorik yöntem)
• Farklı boyuttaki cevher numunelerinin tane sayımı ile
serbestleşme dereceleri bulunur ve en uygun
serbestleşme derecesini veren boyut saptanır.
• Tane sayım yöntemi, istatistik temele dayanır, doğru
sonuç için, ISO standartlarına göre, her gurupta en az
625 tanenin sayılması gerekir.
• Sayım işlemi, çıplak gözle, optik mikroskop, X ışınları
mikro analiz yöntemi gibi yöntemlerle yapılabilmektedir.
• Serbest ve bağlı taneler sayılır.
• Bağlı taneler 20’de oran olarak tahmin edilir.
• Mikroskopla yapılan sayımda,iz düşüm nedeniyle bağlı
tanelerin sayısı %40 az görülebilir.Onun için bulunan
sonuç bağlılık faktörü (1.4) ile çarpılır.
SG = Serbest G tane sayısı / Toplam G tane sayısı*100
• Sayım sonuçlarından yaralanarak,cevher mineral ve
buna bağlı olarak element tenörleri de kabaca
hesaplanabilir. Örnek; Galen: G için miktar hesabı;
• Toplam G miktarı=Toplam G tane sayısı*G’nin özg.ağ.
(bağlı tane sayıları hesabında bağlı. faktörü kullanılmaz)
Her mineral için aynı şekilde miktar hesabı yapılır.
• Mineral Tenörü:
%G = Toplam G miktarı / Cev.içindeki büt.min.top.mik.*100
• Element Tenörü:
% Pb=Galen Tenörü*Galen içindeki Pb % oranı*100

CEVHER ZENGİNLEŞTİRME
YÖNTEMLERİ

• Cevher zenginleştirmede, Fiziksel özellik
farklılıklarına dayalı dört temel zenginleştirme
yöntemi yöntem vardır. Bunlar;
1. Boyuta göre sınıflandırma ve ayıklama (triyaj) ile
zenginleştirme
2. Özgül ağırlık farkı (gravite) ile zenginleştirme
3. Manyetik ayırma ile zenginleştirme
4. Elektrostatik ayırma ile zenginleştirme


(Pof.Dr. Fikri KAHRAMAN


Kaynak : http://madenmuhendis.blogspot.com/
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 80